Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler


Sıkça Sorulan Sorular
Salça, Konserve, Turşu

Bazı konservelerin kutusunda şişme meydana geliyor? Bu ürünler kullanılabilir mi?

Hayır, kesinlikle kullanılmaz. Bombaj tabir edilen konserve kutusundaki şişkinlik, ürünün bir şekilde hava aldığının ve içinde mikroorganizma oluşumunun başladığının göstergesidir. Bu tür ürünlerin tüketilmesi gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Konserve kabı içinde gelişen mikroorganizma gaz oluşturarak ürünü bozabilir. Bombajlı ürünlerde kutunun altında ve üstünde şişkinlik gözle görülür bir durumdadır. Bombajın nedenleri arasında yetersiz ısıl işlem, kutunun düzgün kapatılmaması, kutunun sevkiyat aşamasında darbe alarak hermetikli yapının bozulması sayılabilir. Konserve ürünü satın alırken kutuların sağlam olmasına, bombajsız olmasına, etiket bilgilerinin tam olmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

yukarı...

Cam ve teneke kutular içindeki konservelerin içeriği farklı mıdır?

Hayır, cam ve teneke ambalaj içindeki ürünlerin içeriği açısından hiçbir fark yoktur.

yukarı...

Darbe görmüş konserve ürünler alınabilir mi?

Darbe görmüş kutunun hava almış olabilir. Ayrıca kutudan ürüne herhangi bir madde bulaşmış olabilir. O nedenle darbe almış konserve ürünlerin kullanılması önerilmez.

yukarı...

Konserve (salamura) suyu yemeklerde kullanılabilir mi? .
Konserve suyunun yemeklerde kullanılmasının sakıncası yoktur yukarı...

Konserve açıldıktan sonra nasıl saklanmalıdır?
Konserve ürünler açıldıktan sonra tüketilmeli, tüketilemiyorsa mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. yukarı...

Konserve suyunun içerisinde neler bulunur?
Konserve suyunun içerisinde sadece yaklaşık yüzde 2 oranında tuz bulunur.  Ürün tipine bağlı olarak tuz, sirke, sitrik asit, şeker, vb katkılar içerebilir. Etiketten içeriği hakkında bilgi edinilebilir. yukarı...

Konserveler oda sıcaklığında saklanabilir mi?
Konserveler oda sıcaklığında tutulabilir, ama mümkün olduğunca ısı ve güneşe maruz kalmamalıdır. yukarı...

Pazarlarda satılan açık salçalar sağlığa zararlı mıdır?

Üretim koşulları bilinemeyeceği için açıkta satılan her gıda maddesi gibi güvenlik riski vardır. Üretim izni olan üreticilerin  ürünlerinin tüketilmesi önerilir.

yukarı...

Salçada görülen siyah renkli parçacıklar zararlı mıdır? .
Hayır değildir. Bu lekeler, domatesin yeşil kısımlarının salça üretimi sırasında sıcaklık etkisiyle kahverengine dönüşmesi ile ortaya çıkar. Siyah leke miktarı yönetmelikler çerçevesince maksimum 2 adet/gram olmalıdır yukarı...

Salçada hangi katkı maddeleri kullanılmaktadır?
Avrupa Birliği mevzuatı ve Türk Gıda Kodeksi'ne göre salça üretiminde asit düzeyini düzenleyici olarak kullanılan katkı maddeleri, laktik asit (süt asidi), balik asit (elma asidi) ve asetik asittir (sirke asidi). yukarı...

Salçada küf oluşumunu engellemek için ne yapılmalı?

  • Soğuk ortamda saklanmalıdır.
  • Havayla mümkün olduğunca temas ettirilmemelidir.
  • Üzerine yağ dökülmesi ya da tuz ile karıştırılması küflenmeyi geciktirebilir.
  • Mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.
  • Kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılmalı ve saklanmalıdır.
yukarı...

Salçada neden küf görülür?
Salça nem içeriği itibariyle küflenme görülebilen bir üründür.   yukarı...

Salçalarda tuz var mıdır? .

  • Tuzsuz salçada maksimum yüzde 2,5
  • Tuzlu salçada maksimum yüzde 14
  • Biber salçalarında ise yaklaşık yüzde 2 oranında tuz vardır.
yukarı...

Sebze konservelerinde hangi katkı maddeleri kullanılıyor?

Meyve ve sebze konservelerinde asit düzeyini düzenlemek amacıyla genellikle sitrik asit (limon asidi), antioksidan olarak da askorbit asit kullanılır. Üretim izni olan üreticiler kullandıkları katkı maddelerini ambalaj üzerinde belirtirler.

 

 

yukarı...

Turşu kurarken nelere dikkat edilmelidir?

Turşu yapılacak sebzeleri seçerken sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi turşu yapımında kullanılacak ürünlerin de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onaylı ve kayıtlı yerlerden alınması kayıtdışı ve nereden geldiği belli olmayan ürünler alınmamalıdır. Aynı şekilde turşu yapımında plastik kap kullanılacaksa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izinli ve gıdayla teması uygun olan kaplar tercih edilmeli ve bu kaplar bir kez kullanılmalıdır. Salamuradaki tuz oranının da çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde, istenmeyen zararlı mikroorganizmaların üremesine ve ürünün bozulmasına neden olur. Ayrıca salamuranın seviyesi ürünleri örtecek miktarda olmalı ve tüketilene kadar bu şekilde saklanmalıdır. Turşu oluşumu beklenirken de güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edilmelidir.

yukarı...

caretta iletisimTAYBO.NET