Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dernekten Haberler
Ramazan Ayında Gıda Tüketimine Dikkat

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, Ramazan ayında ve artan sıcaklar nedeniyle gıda güvenliğine her zamankinden daha da fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Sıcakların artması ile birlikte, hazırlanan veya satın alınan gıdaların uzun saatler bekletilmesinin, bilhassa açıkta satılan veya açıkta bırakılan gıdaların taşıdığı risklere dikkat çekti.

Geleneksel olarak Ramazan ayı ile birlikte toplu tüketim noktalarında iftar saatlerinde olağanüstü bir yoğunluk oluyor. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, özellikle Ramazan'da hızlı ve eş zamanlı servis yapılmasının gerekliliği düşüncesi ile yemeklerin saatler öncesinde hazırlandığını, hazırlanan yemeklerin ise doğru saklanmadığında oluşacak mikrobiyolojik üremeler nedeni ile insan sağlığını tehdit edebileceğini belirtti. Saner, tüketicilere Ramazan ayında güvenli gıda tüketimi için şu uyarılarda bulundu;

 

 • Özellikle toplu yemek servisinin yapıldığı yerlerde  hazırlanan yemekler iftar  öncesinde sıcaklığının kontrol alındığı koşullarda bekletilmeli. Sıcak tüketilecek gıdalar sıcak olarak, soğuk tüketilecek gıdalar ise soğuk olarak muhafaza edilmeli ve saatler öncesinden masalara servisi yapılmamalı.
 • Dondurulmuş ürünleri asla ortam sıcaklığında çözündürmeyin, donmuş ürünleri buzdolabında (4 -5 derecede) ya da mikrodalga fırında çözündürün. Çözülmüş ürünü bir daha dondurmayın.
 • Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş ve kızartılmış gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Restoranda yemek yenilmesi durumunda ortamın, servis yapan kişilerin ve restoran tuvaletlerinin temizliğine dikkat edin. Hijyenik olmayan yerlerden kesinlikle uzak durun ve kokusundan, görüntüsünden şüphe duyduğunuz hiçbir yiyeceği tüketmeyin.
 • Pişmiş gıdaları hemen tüketin, daha sonra tüketecekseniz hızlıca soğutup, soğumasını takiben buzdolabında saklayın.
 • Aldığınız gıdaların etiketini dikkatlice okuyun. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca verilen izni ve saklama sıcaklığını kontrol edin. Satın aldığınız ürünün doğru sıcaklıklarda muhafaza edilip edilmediğini ürün etiketinden kontrol edin. Doğru muhafaza edilmemiş ise bu ürünleri satın almayın.
 • Ambalajı bozulmuş ve yırtılmış gıdaları satın almayın.
 • Ürünün son kullanım tarihinin geçip geçmediğine dikkat edin, geçti ise kesinlikle o gıdayı tüketmeyin.
 • Et, tavuk, balık gibi çabuk bozulabilen gıdaları ve dondurulmuş ürünleri alışverişinizin sonunda alın. Eğer hemen tüketilmeyecekse dondurulmuş ürünleri çözülmeden eve ulaştırarak buzluğa yerleştirin.
 • Gereken fiyatın altında satılan ürünlere şüpheyle yaklaşın, bunlar temel gıda maddelerinden değilse, sırf göz doyursun diye sağlığınızdan olmayın.
 • Çabuk bozulabilen süt ürünleri, et ürünleri ve balık gibi gıdaları uygun sıcaklık koşullarında saklayarak kısa sürede tüketin.
 • Sebze ve meyveleri iyi bir şekilde yıkadıktan sonra tüketin.
 • Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler), taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

 

8 Haziran 2016, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET