Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
İlkokul öğrencileri gıda dedektifi olacak
Gıda piyasasındaki başıboşluğun yarattığı haksız rekabetten yakınan gıda firmalarının kurduğu Gıda Güvenliği Derneği (GGD), yeni yılda çalışmalarını hızlandıracak. GGD, yeni yılda ilköğretim öğrencilerini eğitmek ve onlara ´Gıda Dedektifi´ kimliği kazandırmak üzere çalışmalar yapacak. Bunun yanı sıra gönüllülerden oluşan bir de Tüketici Meclisi kuracak ve temiz mutfaklı kuruluşları kamuoyuna duyuracak. Derneğin yeni yılda, kurduğu komiteler aracılığı ile yürüteceği bazı projeler özetle şöyle:

Gıda dedektifleri projesi:
İlköğretim okullarında, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine girilerek, öğrencileri bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılacak. Bu proje kapsamında ilköğretim öğrencilerine, ´Gıda Dedektifi´ kimliği kazandırılarak çevrelerinde gıda ile ilgili konulara eleştirel yaklaşmaları sağlanacak. Eleştirel davranan çocukların ailelerim ve arkadaş çevrelerini etkilemeleri, satın alma davranış biçimlerini gıda güvenliğini ön plana alacak şekilde değiştirmeleri için çaba harcanacak. Bu amaçla üye firmalardan ve gönüllülerden yardım alınacak.

Temiz mutfak projesi;
Dernek kurulmadan önce, pilot uygulaması yapılan bu proje ile mutfağı temiz olan kuruluşların kapısına ´Temiz Mutfak´ tabelası asılacak. Böylece temiz mutfaklar özendirilecek.

Ödüllendirme projesi:
Gıda Güvenliği konusunu kamuoyunun gündeminde tutmak, iyi uygulama örneklerini ön plana çıkarmak, teşvik etmek, ve pozitif anlamda bir kamuoyu iletişimini sağlamak üzere, ürün ve, proses bazında Gıda Güvenliği uygulamalarını kriter alacak şekilde "Gıda Güvenliği Ödülleri" verilecek.

Ev hanımlarını bilinçlendirme projesi:
Tüketicilere en kolay ve etkin şekilde ulaşabilecek market zincirleri, pazar yerleri, vb mekanlarda yapılacak çeşitli iletişim çalışmaları (broşür, insert, görsel vb.) tasarlanacak ve uygulanması yapılacak.

Etiketleme projesi:
Dernek logosu, üye firmalar tarafından ürünlerinde kullanılarak tüketici uyanlacak. Dernek, üzerinde logosu bulunan gıdaların güvenli olduğunu garanti edecek.

Tüketici meclisi:
Derneğin faaliyetlerinde, üretici ve tüketiciye eşit mesafede bulunması amacıyla bir Tüketici Meclisi kurulacak. Bu meclis başlangıçta yılda iki defa toplanarak derneğin çalışmalarını gözden geçireke ve tavsiyelerde bulunacak. Tüketici Meclisi mayıs veya haziran ayında ilk toplantısını yapacak. GGD, Tüketici Meclis´nde görev almak isteyen gönüllü teketicilerin dernek merkezine başvurmalarını istiyor.

2 Ocak 2005 Milliyet
Güvenli Gıda Köşesi

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET