Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Gıdacılar 'el yıkamayı' öğretecek
Yazarken utanıyorum ama maalesef acı gerçek şu: El yıkamayı bilmiyoruz. Bu ülkede insanların yüzde 70'i doğru düzgün el yıkamıyor. İnsanlarımız el yıkamayı bilmiyor ve sevmiyor. İnsan sağlığı için el yıkamanın ne kadar önemli olduğunun farkında değiliz. Konuya ilk kez Me Donalds Tedarik Zinciri Müdürü Murat Üngül değindi. Gıda Güvenliği Derneği'nin (GGD) düzenlediği basın toplantısında konuşan Murat Üngün, bildiğim kadarıyla bu acı gerçeği bir toplantıda ilk kez açıklayan insan oldu. Murat Üngün, Başkan Yardımcısı olduğu GGD'nin toplantısında, derneğin yapacağı işleri anlatırken "El yıkamayı bilmiyoruz. Derneğimiz yapacağı eğitim çalışmalarında bu konuya da yer verecek. Gıda imalatı yapan ya da gıda maddesi satan işyerlerinde yapacağımız eğitimlerde el yıkamanın önemini de anlatacağız. İşçileri bu konuda bilinçlendirmeye çalışacağız" diye konuştu.

3 kişiden 2'si yıkamıyor
GGD'nin basın toplantısından bir hafta sonra Ankara'da Setbir ile Tetra Pak'ın birlikte düzenlediği 'Çiğ Süt Kalitesinin Önemi' konulu semineri izledim. Seminerde bir konuşma yapan Prof. Dr. Metin Atamer de ülkemizdeki çiğ süt kalitesinin düşük olduğunu anlatırken "El yıkamayı bilmiyoruz. El yıkamıyoruz" diye yakındı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Atamer toplantıda şöyle dedi: "Her şeyin başı sağlık. Sağlığın temeli ise temizlik. Temizlik el yıkamayla başlar. Ülkemizde el yıkama alışkanlığı yok. Yapılan araştırmalara göre halkımızın yüzde 70'i el yıkamayı önemsemiyor."

Aile de okul da öğretmiyor
îşte size Türkiye'nin acı gerçeklerinden biri daha. AB üyesi olmak için uğraşan Türkiye'de insanlar, el yıkamayı bilmiyorlar ya da önemsemiyorlar. Ne ilkokulda ne de aile içinde el yıkama alışkanlığı kazanabiliyoruz. GGD Başkan Yardımcısı Murat Üngün, bakın bu konuda neler söylüyor:
"Temel hijyen kuralları, ilkokulda ve aile içinde verilmesi gereken bir eğitimdir. Ancak bir çoğumuz elimiz kirlendiğinde sadece su ile durulamanın yeterli olacağım düşünüyoruz. Bir gıda üretim yerinde, ellerin sıcak suyla ve sabunla daha da iyisi dezenfektan içeren sıvı sabun ile dirseklere kadar en az 20 saniye süre ile yıkanması gerekir. Bununla birlikte tırnaklarımızın kısa olması ve elimizde açık yara bulunmaması gerekli. Açık yaralar mikrop yuvasıdır. Yarayı bantla kapamamız, elimizde yara varken gıda üretiminde direkt olarak çalışmamamız lazım. Ellerimizi belli aralıklarla sık sık yıkamalıyız. Çöp kapağı tutunca yine yıkamalıyız. Maalesef gıda sektöründe çalışanların çoğu bunu yapmıyor. Bir çok insan tuvaletten sonra, elini suyla · şöyle bir durulayıp çıkıyor. Mutlaka sabunla yıkamak gerekli. Bunu yapmayanlar çapraz bulaşmaya yol açıyorlar. Çapraz bulaşma, mikropların bir yerden alınıp başka yere taşınması olayıdır."

10 Ekim 2004 Milliyet
Güvenli Gıda Köşesi

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET