Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Devler güvenli gıda için düğmeye bastı
Türkiye´nin büyük firmaları, tüketicilerin daha güvenli gıda tüketmelerini sağlamak için düğmeye basti. Tarladan sofraya kadar olan süreçte gıda güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla, 40 kuruluş bir araya gelerek Gıda Güvenliği Derneği´ni (GGD) kurdu. Derneğin faaliyetlerini anlatan GGD Başkanı Samim Saner, hedeflerinin tüketcinin kaliteli, güvenli gıdaya kavuşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Saner, Türkiye´de 2001´de 324 kişinin zararlı gıdalar nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Tüketici mini kral, aynı zamanda en büyük denetçi. Tüketiciye bu vasfını kazandırmamız lazım" dedi. Halen ülkemizde gıda işletmelerinin dörte üçünün kayıtdışı olduğuna dikkat çeken Saner, merdivenalti üretime savaş açtıklarını belirterek, şunları söyledi:
"Merdiven alti üretiminde büyük artış var. Amacımız bu malan cezalandırır değil, kazanmak, haklı üretime teşvil mek. Bu kapsamlı bir bilgi-deneyim-paylaşım merkezi oluşturacağız. Kendini geliştirmek isteyen kuruluşlar için bir baş merkezi olacak. Ayrıca "Temiz Mutfak Seferberliği" başlatacağız, uygulama özellikle servis sektörü kapsayacak. Bize başvuracak finr eğitim kuşları verilecek. Daha sor firmalar deneüenecek, başarılı ola gümüş ve altın belgeleri ile ödüllt rilecek. ´Temiz Mutfak7 etiketini iş lerine asarak, bunu duyuracaklar! Yeniden gündeme gelen "Deli na" konusuna da değinen Saner,´ kemizde cardı hayvan ve et ithala sak, ancak son yıllarda kaçak et g de büyük artiş var. Bu pazar 2 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştı" dedi.

Dünden Bugüne Tercüman

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET