Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Kanadalı dostum Grimaldi'den biliyorum,
Şimdi bu yazıyı yazarken müthiş karnım ağrıyor. Buruntu var ve af buyurun, ishalim. Sevgili dostum Kanadalı Joseph Grimaldi´den biliyorum. Gıda zehirlemesine maruz kaldım. Dün sokakta yediğim bazı şeyler beni hasta etti. Sık sık Türkiye´ye gelen Joseph Grimaldi, geldiğinin ilk 3 - 4 günü içinde bağırsaklarım bozarak karın ağrısı çeker. Bir seferinde onu hastaneye götürmek zorunda bile kalmıştım. Bizim gıdalara alışık olmayan Grimaldi, geldikten 3-5 gün sonra bizim gibi bağışıklık kazanarak rahatlar ve bir Türk gibi her şeyi rahatça yiyip içmeye başlar.
Tatil yörelerindeki otellerde, lokantalarda yedikleri yemeklerden dolayı yılda kaç turistin zehirlendiğini bilmiyorum. Turistlere oranla bağışıklık sistemimin daha güçlü olmasına rağmen ben de aynen onlar gibi zehirlendim. w Fakat bir Türk olarak bünyem böyle şeylere alışık olduğu için AB´li ya da Kanadalı turistler gibi hastanelik olmadım.
Portör muayenesi
Biraz bilgilenmek için Real Hipermarket´in gönderdiği ´Gıda Zehirlenmelerine Yol Açan Mikroorganizmalar´ adındaki kitapçığa baktım. Ve bakın neler öğrendim. Gıda zehirlenmesine yol açan başlıca bakteriler şunlar: Salmonella, Staphylococus, Shigella ve E. Coli. Bunlar uygun olmayan koşullarda imal edilen ya da depolanan veya nakledilen gıdalarda bulunan bakteriler.
Örneğin salmonella tifo hastalığının etkeni. Sindirim sistemini bozarak insanları hasta eden bu mikroorganizmaların gelişmesini önlemek için temizlik kurallarına uyulması, ellerin sık sık sabunla yıkanması ve gıdaların +4 derecenin altında veya +65 derece sıcaklığın üzerinde depolamak gerekli. Eğer gerekli kurallara uymazsanız, gıdaların içindeki zararlı bakterilerin sayısı her 20 dakikada bir, iki katına çıkar, 100 adet bakteri, üç saat sonra 51 bin 200 adet olurmuş.
Gıdalarda bulunan bakterilerin saldırısına uğramamak için temizlik, hijyen, sanitasyon, kontanamisyon, dezenfeksiyon ve sterilizasyon kurallarına uyulması gerekiyor.
Tifo ve dizanteri
Gıda Güvenliği Derneği´nin yaptığı açıklamaya göre, 2002 yılında ülkemizde kirli gıdalardan kaynaklanan 504 bin adet mide - bağırsak vakası görüldü. 25 bin kişi tifo, 11 bin kişi Hepatit A, 18 bin kişi mata humması, 27 bin kişi de dizanteri hastası oldu. Kanser, ülser olanların sayısı ise belli değil.
Gıda maddeleri imal edilen ve satılan işyerlerindeki denetimsizlik ve başıboşluk yüzünden, benim gibi her yıl yarım milyon insan hasta oluyor.
Gıda imal edilen ve satılan işyerlerinde çalışan insanların hastalık taşıyıp taşımadıklarım anlamak için gerekli olan ´portör muayenesi´ ülkemizde yapılmıyor. Önlem almaları gereken Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ise oturmuş seyrediyor.

Ekim 2004 Milliyet, Güvenli Gıda Köşesi

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET