Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Biyosensörler, Listeria monocytogenes'in hızlı bir şekilde test edilmesine imkan veriyor

Analytical Chemistry dergisinde yayımlanan bir makaleye göre ABD'li ve Hintli bilim adamları, Listeria'nın öldürücü suşunun yeni geliştirilen bir biyosensör ile test edilebilmesini sağladılar. Araştırmacıları, Listeria'nın bilinen altı suşundan beşini hızlı ve oldukça etkili bir şekilde belirlemeye yarayan ve bakterinin varlığına işaret eden antikorların kullanıldığı pek çok hızlı testin var olduğunu, ancak, Listeria monocytogenes'in hızlı  ve  hassas bir şekilde tespit edilmesine yönelik bir test bulunmadığına dikkat çekiyor. Özellikle hamileler, yeni doğanlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişileri etkileyen gıda kaynaklı Listeria monocytogenes, ABD'de her yıl yüzlerce ölüme ve binlerce kişinin hastalanmasına yol açıyor.

Çalışmaya göre, Listeria tuz, pH değişikliği, yetersiz pastörizasyon ve soğutma koşullarını tolere edebiliyor ve tüketime hazır gıdaların hazırlanması ve paketlenmesi sırasındaki yetersiz hijyen koşulları hastalığa yol açıyor. Bilim adamları, geliştirdikleri biyosensörün diğer testlerde kullanılan antikorlar yerine ısı floku sonucu ortaya çıkan proteinleri kullandığını ve bakterileri daha hızlı ve hassas bir şekilde tespit ettiğini, biyosensörün hatalı sonuçları da engelleyece¤i belirtiyor. ABD Tarımsal Araştırmalar Birimi'nde çalışan bilim adamları, pektin, polilaktik asit ve nisin içeren gıda ambalajları da Li s t e r i a. Monocytogenes'i engelleyebileceğini, kompozit filmlerin işleme sonrasında gıdada bakterilerin üremesini engelleyecek potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

Kaynak: www.foodproductiondaily.com

14 Eylül 2009, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET