Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
AB, ORTAK TARIM POLİTİKASI'nı MASAYA YATIRIYOR
Avrupa Birliği, 2003´te gerçekleştirilen reformların işe yarayıp yaramadığını tespit etmek ve reformlarının pratikte daha iyi uygulanmasını sağlamak amacıyla Ortak Tarım Politikası´nı masaya yatıracak.

Budapeşte´de Ortak tarım Politikası´nın geleceğiyle ilgili bir konuşma gerçekleştiren AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri Mariann Fischer Boel, OTP´yi daha etkin hale getirmek için bir dizi reform yapacaklarını söyledi. OTP´yle ilgili unsurların genel olarak da ele alınacağını ve bunun için özellikle 20 Kasım´da Sağlık Taraması olarak adlandırılan reformu gerçekleştireceklerini ifade eden Boel, bunun kökten bir reform olmayacağının altını çizdi. Tarım sektörüyle ilgili önemli sorulardan birinin hububat piyasasının geleceği olduğunu kaydeden Boel, medya organlarının tohum fiyatlarını yükselten temel etkenin biyoaktif üretimi olduğu izlenimi yarattıklarını, ancak bu düşüncenin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Etanol üretimi için hububat üretiminin yüzde 2´sinden daha az kısmını kullandıklarına değinen Boel, fiyatları yükselten asıl etkenin Hindistan ve Çin gibi çok nüfuslu ülkelerin gün geçtikçe artan talebi olduğunu ve Avustralya´daki kuraklığın da fiyatların yükselmesinde önemli bir etken sayıldığını vurguladı.

Orta vadeli dönemde, hububat arz ve talebi konusunda GDO´larla ilgili tartışmaların da gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Boel, AB´nin ticari partnerleri tarafından izin verilen fakat AB tarafından izin verilmeyen birçok GDO´lu ürün olduğunu kaydetti.
Boel, iklim değişimi ve su yönetimi gibi konuların kısa vadede çözümlenmesi gereken konular olduğuna da değindi.

Kaynak: Referans Gazetesi Tarım Eki ( 8 Kasım 2007)

14 Aralık 2007, Cuma

geri
caretta iletisimTAYBO.NET