Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Basın Ofisi

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

Kadınlar Hijyene Erkekler Ambalaja Bakıyor 7 Nisan 2015, Salı

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, gıda maddesi satın alırken kadınların en çok yiyecek maddelerinin satıldığı yerin koşullarına, erkeklerin ise ürünün ambalajının sağlam olup olmadığına dikkat ettiğini söyledi. 

http://aa.com.tr/tr/yasam/kadinlar-hijyene-erkekler-ambalaja-bakiyor/59832

devamı...

Ev Konservesindeki Zehir Yiyeni Felç Edip Öldürebilir 4 Kasım 2014, Salı

Yiyecekler konservelenirken, bazı ölümcül bakterilerin oluştuğuna dikkat çeken Gıda Güvenliği Derneği Samim Saner, "Konserve yapılırken yeterince yüksek ısıda hazırlanmazsa ‘Clostridium botulinum' isimli bir bakteri oluşmaya başlar. 

http://www.aksam.com.tr/ekonomi/ev-konservesindeki-zehir-yiyeni-felc-edip-oldurebilir/haber-351023

devamı...

Bakliyatları Cam Kavanozlarda Değil Bez Torbada Saklayın 9 Ocak 2014, Perşembe

Gıda Güvenliği Derneği, son günlerde yapılan zamlarla birlikte değeri iyice artan bakliyat ürünlerinin muhafaza edilmesi ve pişirilmesiyle ilgili bir dizi tüyoyu kamuoyu ile paylaştı.

https://www.cihan.com.tr/tr/bursa-bakliyat-muhafaza-1270001.htm

devamı...

Kantincilerin %73'ünde gıda güvenliği eğitimi yok 28 Ocak 2013, Pazartesi

Selçuk Üniversitesinin okul kantinleri ile ilgili 5 ilde yaptığı araştırma üzerine Gıda Güvenliği Derneği Ege Bölge Temsilcisi Edip Sincer Ticaret Gazetesine açıklamalarda bulundu.

devamı...

3.Gıda Güvenliği Kongresi Basın Yansımaları 11 Mayıs 2012, Cuma

3-4 Mayıs 2012 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze'de tüm ilgili tarafların katılımıyla gerçekleştirilen 3.Gıda Güvenliği Kongresi birçok yazılı ve görsel basında yer aldı.

Basın yansımalarından bazıları;

 

devamı...

Kanserojen maddeler medyatiktir, bilimsel değildir! 24 Nisan 2012, Salı

Her gün kansere yol açtığı söylenen ajanlarla ilgili yeni yeni haberler çıkar. Aslında her gün sayıca artan kanserojenler medyatiktir, bilimsel değildir. 3 – 4 Mayıs 2012 tarihleri arasında, İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde üçüncüsü düzenlenecek olan Gıda Güvenliği Kongresi konuşmacılarından Prof. Dr. İsmail Çelik, en çok görülen kanser nedenleri ve kanserojen maddeler hakkında bilgi veriyor.

devamı...

Güvenli gıda tüketmek için hangi kurallara dikkat edilmeli? 28 Şubat 2012, Salı

Güvenli gıda tüketmemiz için en önemli unsurlardan biri alışverişte ve evde gıda güvenliği kurallarına dikkat etmemiz. Doğru alışveriş ve evde doğru yöntemlerle hazırlanan gıdalar sağlığımızı korumamız açısından önemli rol oynar.

devamı...

Yıl sonuna kadar herkes yeni Gıda Güvenliği Mevzuatı'na uymak zorunda! 14 Şubat 2012, Salı

Yeni Gıda Güvenliği Mevzuatı'na göre 2012 yılının sonuna kadar bir gıda maddesini üreten, işleyen, paketleyen, satan; kısaca her aşamada bu işi yapan kişiler gıdanın güvenli olmasını sağlamaktan sorumlu olacaktır. Uluslararası Gıda Koruma Birliği (IAFP - International Association for Food Protection) işbirliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteği ile Gıda Güvenliği Derneğince 3 – 4 Mayıs 2012 tarihleri arasında, İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nde üçüncüsü düzenlenecek olan Gıda Güvenliği Kongresi Başkanı Samim Saner yeni Gıda Güvenliği Mevzuatı hakkında bilgi verdi!

devamı...

Restoranlara temizlik dersi 24 Şubat 2011, Perşembe

Haber Türk Gazetesi, 23.02.2011

devamı...

Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 21 Ocak 2011, Cuma

Kanaltürk - Ana Haber, 18.01.2011

Video için devamı tıklayınız.

devamı...

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET