Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Makaleler

Sayfa: 1 2     ««ilk   «önceki    

"Gıda Güvenliğinde Yeni Bir Yönetim Sistemi : FSSC 22000" 8 Haziran 2010, Salı

Gıda güvenliği konusu gıda ticareti içerisinde tarladan çatala konuyla ilgili taraflar arasında önemi gittikçe artan  küresel bir konu haline gelmiştir. Tarlada başlayan ve  zirai üretim, proses, ambalaj, lojistik gibi çeşitli alanlarla yakından ilgili olan gıda güvenliği konularında hem taraflar arasındaki, hem de ülkeler arasındaki gıda güvenliği bazlı ilişkilerin düzenlenmesinde ise bir ortak lisana olan ihtiyaç net ve aşikardır.

Hüray Zor Arabacı, Gıda Mühendisi

ISACert Belgelendirme Türkiye Operasyon Müdürü

devamı...

Gıda güvenliğinde mikrobiyolojik kriterler 4 Haziran 2010, Cuma

Gıda güvenliği, FAO-WHO Codex Alimentarius uzmanlar komisyonu tarafından " sağlıklı ve kusursuz gıda üretimi sağlamak amacı ile gıdaların, üretim, işleme, muhafaza ve dağıtım sırasında gerekli kurallara uyulması ve önlemlerin alınması" olarak tanımlanmıştır.

Doç. Dr. Zübeyde ÖnerSüleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü devamı...

Avrupa'dan bir Listeria vakası 2 Haziran 2010, Çarşamba

2010 Ocak ayında Avusturya ve Almanya sağlık otoriteleri geçen sene Listeria ile kontamine olmuş Prolactal marka  peynir yiyen 6 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmiştir. Ölenlerin 4'ünün Avusturya 2'sinin Almanya'dan olduğu bildirilmiştir. 

Mehmet Onur Türkdoğru, Uzman Biyolog

 

devamı...

Su Kalitesinin Gıda Güvenliği ve İnsan Sağlığına Etkisi 18 Ocak 2010, Pazartesi

Günümüzde ekonomik büyüme ile artan insan nüfusu ve yaşama standardı, teknolojik açıdan rahatlık getirmiş olmakla beraber, su kirliliği gibi dünyamızı yaşanmaz duruma getirebilecek bir tehlikenin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde evsel ve endüstriyel atık suların yeterli arıtım işlemine tabi tutulmadan doğaya bırakılmaları ve bu kirli suların gerek tarımsal arazilerinin sulanmasında gerekse gıda endüstrisinde bilinçsizce kullanılmaları, insan sağlığını tehdit eden birçok gıda kaynaklı hastalığın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yrd. Doç. Dr. Birce Mercanoğlu Taban

Gazi Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 06830, Gölbaşı, Ankara

devamı...

İklim Değişikliği ve Gıda Güvenliği 13 Kasım 2009, Cuma

İklim değişikliği ve tarımsal üretim (gıda güvencesi) arasındaki ilişki sürekli olarakson günlerin gündemde olan bir konu. Bu yazının amacı ise iklim değişikliğinin gıda güvenliği üzerindeki olası etkilerini incelemek ve bir takım önerilerde bulunmak.

Samim SANER

Kalite Sistem Laboratuarları Genel Müdürü

devamı...

Kızartma işleminin sağlık üzerindeki etkileri ve ilgili yasal düzenlemeler - Hakemli Makale 16 Ağustos 2008, Cumartesi

Kızartma işlemlerinde kullanılan yağlar,  bu süreçte  ısı transferi ortamı oluşturmalarının yanısıra kızartılan  gıdaların  içine de nüfuz etme özellikleri nedeniyle kritik bir öneme  sahiptirler.

Işıl Tekelioğlu, Beraat Özçelik ve Prof.Dr.Artemis Karaali

devamı...

Tarımsal ürünlerin üretim ve ihracatında bir zorunluluk ; 16 Ağustos 2008, Cumartesi

Gıda güvenliği konusu son 10–15 yıllık dönemde tüketiciler nezdinde önemi giderek artan ve hassas hale gelen bir konu olmuştur. Bugün gelinen noktada dünya üzerinde üretimi yapılan tüm tarımsal ürünlerde üretim, paketleme ve pazarlama alanlarında uygulanması tartışma götürmez bir kavram niteliğindedir.

Dr. Belit BALCI  devamı...

Gıda Güvenliğinde food grade sanayi yağlarının önemi 16 Ağustos 2008, Cumartesi

Gıda, kozmetik ve ilaç ürünlerin hazırlanması ve işlenmesinde kullanılan makinelerde, ısı transferinin sağlanması, güç aktarımı ve makine aksamlarının, ekipmanların korozyonunun engellenmesi için özel sanayi yağlarının  kullanılması gerekmektedir (EHEG, 2003).

Fezal Belgin

devamı...

Gıda muhafazasında yeni teknolojilerin kullanımı - Hakemli Makale 16 Nisan 2008, Çarşamba

Geleneksel ısıl işlem uygulamaları sırasında gıdanın maruz kaldığı sıcaklığın istenmeyen kalite değişimlerine yol açması nedeniyle ısısal olmayan ileri muhafaza tekniklerinin geleneksel yöntemlere birlikte veya tamamen geleneksel yöntemlere alternatif olarak kullanılması konusunda yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

Ayşe Karadağ, Perihan Yolcu Ömeroğlu, Samim Saner

devamı...

Sayfa: 1 2     ««ilk   «önceki    

caretta iletisimTAYBO.NET