Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Makaleler

Sayfa: 1 2         sonraki»   son»»

Çiğ Sütün Doğrudan Halka Arzı: Sokak Sütçülüğünün Zaferi! 27 Ağustos 2016, Cumartesi

Barbaros Özer

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB), "Küçük Miktarlardaki Çiğ Sütün Doğrudan Arzına Dair Yönetmeliği" görüşe açmıştır. Taslak yönetmelik ilk bakışta kontrollü koşullar ve denetim altında üretilen çiğ sütün halka doğrudan satışını öngördüğünden kulağa hoş gelmektedir. 

devamı...

Gıda Güvenliği ve Proses Hijyen Kriterleri 28 Aralık 2015, Pazartesi

Mükerrem Kaya

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Mikrobiyolojik kriterler, gıda kalitesi ve güvenliğinin değerlendirilmesinde kullanılan önemli parametrelerdir.Tüketici sağlığının korunması açısından bu kriterler büyük önem arz etmektedir. Bu kriterler, gıda güvenliği kriterleri ve proses hijyen kriterleri olmak üzere iki grup altında değerlendirilmekte ve yönetmelik/tebliğlerle yasal mevzuat haline getirilmektedir.

devamı...

Hayvansal Gıdalarda Kalıntı ile ilgili Yasal Düzenlemeler 3 Kasım 2015, Salı

Nurullah Özdemir

Namık Kemal Üniversitesi, Veteriner Fakültesi,Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı

Özet

Hayvan sağlığında kullanılan tıbbi ürünler için yasal arınma süreleri tespit edilmiştir. Bu sürelere uyulmadan tüketime sunulan hayvansal gıdalarda kalıntı sorunları oluşabilmektedir.


devamı...

Türkiye'de Tarım İlacı Sorunu ve Bu Sorunun Kaynakları 27 Ekim 2014, Pazartesi

Nafiz Delen
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü E. Öğr. Üyesi

Giriş

Bitkileri hastalık, zararlı ve yabancı otlardan zararlanmasını önlemek amacıyla uygulanan bitki koruma önlemleri değişik yöntemleri içermektedir. Ancak pek çok ülkede olduğu gibi, Ülkemizde de bu yöntemler arasında en yoğun kullanılanı tarım ilaçlarının (pestisitlerin) yer aldığı kimyasal savaşımdır.

devamı...

Gıda Güvenliğinde Hijyenik Mühendislik ve Tasarım 7 Mart 2014, Cuma

Barbaros Özer

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü

Onur Devres

Devres Danışmanlık Ltd.Şti.

Gıda güvenliğinde, üretimde karşılaşılan sorunlar kadar, gıda ile temas eden ve etmeyen yüzeylerin yarattıkları sorunlar da önem taşıyor. İnsan sağlığı açısından büyük riskler oluşturabilecek malzemelerin kullanımını engellemek için, hem gelişmiş ülkeler hem de gelişmekte olan ülkeler bu konuya önem gösteriyor.

devamı...

Gıda Kaynaklı Salmonella İnfeksiyonları ve Son Durum 23 Ocak 2013, Çarşamba

Şireli, U.T1 İplikçioğlu Çil, G.1 Saner, S. 2

1Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Gıda Hijyeni ve Teknoloji ABD, Ankara

2 Kalite Sistem Laboratuarlar Grubu, İstanbul

Dünya genelinde alınan önlemler ve kontrol uygulamalarına rağmen gıda kaynaklı Salmonella infeksiyonları halk sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Gıda kaynaklı infeksiyonlara neden olan etkenler arasında Salmonella ilk sıralardaki yerini korumakta, binlerce kişinin etkilendiği ve ölümlerle sonuçlanan salgınlara neden olmaktadır.

devamı...

Yeni Gıda Mevzuatı 18 Nisan 2012, Çarşamba

Samim Saner

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun TBMM'de 11 Haziran 2010 tarihinde kabul edilmesi ile birlikte ülkemiz gıda mevzuatında yepyeni bir dönem başladı. AB Mevzuatı'na uyum sağlamayı temel hedef olarak alan bu Kanun, gıda ve yem sektörünü bire bir ilgilendiren Dörtlü Hijyen Paketi'nin yanı sıra, 12. Fasıl kapsamındaki birçok konuyu da kapsayacak şekilde düzenlenerek yayımlandı.

 

devamı...

Geleneksel Ürünlerin Kontrol ve Sertifikasyonu 17 Nisan 2012, Salı

Dr. Bediha Demirözü

Gıda Mühendisleri Odası II. Başkanı

 

Yöresel ürünler olarak da adlandırılan geleneksel ürünler, sınırları belirli bir coğrafik alanın, yani belli bir yörenin kültür gelenekleriyle bağlantılı olan ürünlerdir. Bu ürünler, 5996 sayılı Kanundan yetki alan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde yer aldığı şekli ile "geleneksel hammaddeler kullanılarak üretilen veya geleneksel bir bileşim ya da geleneksel bir üretim biçimi ile tanımlanan veya doğrudan geleneksel bir üretim biçimine dayanmamakla birlikte, böyle bir üretim tarzını yansıtan işlemlerden geçirilmiş olması nedeniyle aynı kategorideki benzer ürünlerden açıkça ayrılabilen ürünü" ifade eder.

devamı...

Gıda Katkıları ve Sanal E Tartışmaları 2 Kasım 2010, Salı

Prof.Dr.Aziz Ekşi 

Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü

Gıda katkısı; bir gıdaya, belirli bir işlevi yerine getirmesi için ,bilinçli olarak katılan madde grubunun adıdır. Bilimsel yaklaşıma göre;özellikle  gıda kalitesinin geliştirilmesi ve raf ömrünün uzatılması açısından gereklidir.Zararsızlık dozları da bilinmekte ve bilinenlere E kodu verilmektedir.Tüketici algılamasına göre ise; gıda katkısı gerekli değildir, herhangi bir yararı olmadığı gibi  zararlıdır ve E kodu zararlı olduğunu göstermektedir. 

 

 

devamı...

Gıda güvenliğini tehdit eden kimyasallar 11 Ağustos 2010, Çarşamba

Gıda güvenliğinin sağlanması, halk sağlığının korunması ve gıda üretimi için yaşamsal öneme sahip bir konudur. Gıdalarda bulunan tehlikeli kimyasallar çok çeşitlidir ve bunlar gıdaya ve yeme üretim, işleme, taşıma, hazırlama ve tüketim aşamalarının herhangi bir noktasında bulaşabilir.

 

Umran Uygun, Hamit KökselHacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, Beytepe, Ankara  devamı...

Sayfa: 1 2         sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET