Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Hollanda ücretsiz plastik poşet dağıtımını yasakladı

Hollanda'da alışveriş sırasında ücretsiz olarak verilen plastik poşetlerin, çevre kirliliğiyle mücadele kapsamında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ücretsiz dağıtımı yasaklandı. Altyapı ve Çevre Bakanlığı'nın konuya ilişkin olarak parlamentoya gönderdiği bilgi notunda, söz konusu uygulama ile plastik poşet kullanımının azaltılmasının ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada, ücretsiz plastik poşet dağıtımı yasağının, tüm mağazalar için geçerli olduğu kaydedildi. Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı'nın düzenlemesine göre, gıda güvenliği ve kullanımı zorunluluk arz eden durumlarda plastik poşetlere izin verilirken, işyerleri aynı zamanda ücret karşılığında satabiliyorlar.

Plastik dışındaki materyallerden yapılan çantalar ise ücretsiz verilebiliyor. Ücretsiz plastik poşetlerin yasaklanması konusu geçen yıl iktidar ortağı İşçi Partisi'nin (PvdA) Türk kökenli milletvekili Yasemin Çegerek tarafından meclis gündemine taşınmıştı. İstatistiklere göre Hollanda'da yılda yaklaşık 8 milyar adet plastik poşet çöpe atılıyor. Daha önce Fransa'da da, aynı gerekçelerle ücretsiz plastik poşet dağıtımı yasaklanmıştı.

Kaynak: Gıdahatti.com

26 Şubat 2016, Cuma

geri
caretta iletisimTAYBO.NET