Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
ABD'de Cyclospora salgını endişe verici boyutlara ulaştı

ABD'de Hastalıkları Kontrol ve Önleme Dairesi CDC, Cyclospora virüsünden hasta olan 546 kişinin 31 eyalette farklı sayılarda bulunduğunu bildirdi. Buna göre 179 vakayla Teksas en çok vakanın görüldüğü eyalet olurken, bunu Georgia 26, New York City 22, New York, Wisconsin 11 gibi farklı sayılarla tüm ABD takip ediyor. CDC yaptığı açıklamada daha çok seyahat hastalığı olarak bilinen cyclospora vakalarında bu kez seyahat bağlantısı tespit edilemedi.

Yapılan araştırmalarda Texas, Wisconsin ve Georgia'da restoranlarda yemek yedikten sonra hastalanan insanlarla yapılan çalışmalarda virüsün izini süren uzmanlar suçlu olarak Meksika'dan ithal edilen taze kişniş bitkisini tespit ettilerler. Daha önceki haberlerde de Atlanta'da Buckhead ve Chastain Park bölgesi restoranlarından yemek yiyenlerin parazitik enfeksiyon şikayetleriyle hastanelere başvurduğu belirtilmişti.

Daha çok seyahatle ve gelişmekte olan ülkelerle ilişkilendirilen Cyclospora virüsü ishal, bulantı ve karın ağrısı şikayetlerine yol açıyor.

ABD'nin Iowa ve Nebraska eyaletlerinde 2013 yılında da ticari olarak hazırlanan paket salatalar nedeniyle hastalanan 227 kişide yine Cyclospora virüsü tespit edilmişti. 

Kaynak: CDC

Çeviri:GGD

6 Ekim 2015, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET