Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

dernekten haberlertürkiyeden haberlerdünyadan haberler

Dünyadan Haberler

Sayfa: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

Hazır salatada enfeksiyon şüphesi 17 Şubat 2013, Pazar

İngiltere Sağlık Koruma Kurumu'nun (HPA) yayımladığı bir basın bildirisinde, Mayıs 2012'de İngiltere'de ve İskoçya'da yaklaşık 300 kişiyi etkileyen Cryptosporidium salgınının araştırılmasıyla elde edilen bulgulara yer verildi.

devamı...

Lazanyadaki at etinin sorumlusu kim? 24 Ocak 2013, Perşembe

İngiltere'deki Gıda Standartları Kurumu (FSA), hatalı etiketlendirilen et ile ilgili olarak sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde, Findus şirketi tarafından piyasadan geri çekilen ve etiketinde sığır etin den yapıldığı ibaresi bulunan lazanya ürünlerinin et içeriğinde yüzde 60'ı aşkın oranda at eti tespit edildiğini doğruladı. 

devamı...

Karkas ete Laktik asit izni 14 Ocak 2013, Pazartesi

AB sığır karkaslarının dekontaminasyonunda Laktik asit kullanımına izin verdi. Avrupa Komisyonu tarafından alınan ve 25 Şubat 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren bir kararla, sığır karkaslarında mikrobiyolojik yüzey kontaminasyonunun azaltılması  amacıyla Laktik asit kullanımına izin verildi.

devamı...

İklim değişikliği bakteri enfeksiyonuna neden oldu 2 Aralık 2012, Pazar

İnsan sağlığı bakımından önemli olan pek çok bakteriyel deniz patojeni, tercihen 15°C'nin üzerinde sıcaklıklarda ve 25 ppt NaCl altındaki tuzluluk oranlarında ürüyor. Bu patojenler arasında Vibrio etkenleri de yer alıyor.

devamı...

Gıdada sahtecilik tüm dünyanın sorunu 17 Kasım 2012, Cumartesi

Gıda ürünlerinde artan taklit ve tağşiş nedeniyle gıda güvenliği dünya genelinde tehdit altında.Özel bir deponun kiracıları, depolarını istila eden sineklerin yakında bir alandan kaynaklanıyor olduğundan kuşkulanmış olmasaydı, sahte "Heinz" ketçapları, market raflarında her şeyden habersiz tüketicilere sunulmuş olabilirdi. 

devamı...

Norovirüs gastroenteritin başlıca nedeni 22 Ekim 2012, Pazartesi

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), noroviruslerin her yıl yaklaşık 21 milyon akut gastroenterit vakasına neden olduğunu ve bu çerçevede de norovirüslerin Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişkinlerde gözlenen gastroenteritin başlıca nedeni olduğunu bildirdi.

devamı...

E. coli O157 salgınlarına Kanada üretimi çözüm 11 Ekim 2012, Perşembe

Yakın zamanda Kanada´da yaşanan ve ülke tarihinde görülen en büyük çaplı piyasadan toplama süreci (et için) ile bu sürecin ekonomi ve halk sağlığı üzerindeki etkileri, Kanada´da
et için gıda güvenliğinin sağlanmasındaki karmaşık süreçleri ve güçlükleri gözler önüne serdi.

devamı...

CDC´den Listeria uyarısı 27 Eylül 2012, Perşembe

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından verilen bilgiye göre, ithal edilen Frescolina Marte marka "ricotta salata" peynirinin tüketimine bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri´nin birden fazla eyaletinde gözlenen listeriyoz salgınına iki yeni vaka daha eklendi.

devamı...

NK603 mısırıyla ilgili çalışma hatalı bulundu 17 Eylül 2012, Pazartesi

AB Risk Değerlendirme Camiası, Séralini ve arkadaşları tara fından yayımlanan çalışmanın sonuçlarının bilimsel verilere dayanmadığına dikkat çekti.

devamı...

Bebek sütündeki melamin için yeni limit 2 Ağustos 2012, Perşembe

Süt ve süt ürünlerinde uluslararası standartları belirleyen Gıda Standartları Komisyonu, regülasyonları daha sıkılaştır mak ve 2008'de Çin'de kimyasal madde nedeniyle yaşanan
skandalın tekrarlanmasını önlemek amacıyla sıvı bebek sütünde melamin için maksimum limitleri yeniledi.

devamı...

Sayfa: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET