Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

dernekten haberlertürkiyeden haberlerdünyadan haberler

Dünyadan Haberler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

Gusto 30 bin ton jambonu Listeria korkusuyla geri çağırıyor 3 Nisan 2014, Perşembe

Gusto Packing sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Firmanın istemli bir şekilde başlattığı geri çağırma, ürünlerde Listeria kontaminasyonu olasılığından kaynaklanmıştır" deniyor. Alınan bilgilere göre, kontaminasyon et üreticisinin kurum içi numune alımında, belirli sayıda ürünün Listeria monocytonoges testinde pozitif sonuç almasıyla fark edildi; bu ürünler dondurularak ileri işleme için muhafaza edildi.

devamı...

Balchem SensoryEffects'i satın alıyor 12 Mart 2014, Çarşamba

Balchem Corp, kişiselleştirilmiş yiyecek ve içecek malzeme sistemleri tedarikçisi Performance Chemicals & Ingredients Co. (SensoryEffects) özel şirketini nakit 567 milyon Dolar karşılığında satın almak için sözleşme imzaladı.

devamı...

Araştırmacılar nano gümüş tehlikesine işaret etti 22 Şubat 2014, Cumartesi

Danimarkalı araştırmacılar nano parçacığın büyüklüğünün hücresel yanıtın türünü ve boyutunu belirleyen çok önemli bir etken olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada, 20 nm'lik parçacıkların insan hücrelerine nüfuz ederken, 100 nm'lik nano parçacıkların ise hücrenin dışında kalarak, yalnızca plazma zarı ile etkileşime  girdiği belirtildi.

devamı...

AB akrilamid incelemesine yeni limitler getirdi 27 Ocak 2014, Pazartesi

Avrupa Birliği, gıdalarda akrilamid içeriği için yeni limitler getirdi. Bu limitlerin üzerine çıkıldığında, şirketler e devletler bu potansiyel kanserojen maddeyi azaltmanın yollarını arayacak.

devamı...

EFSA kümülâtif risk değerlendirmesi çalışmalarını genişletiyor 12 Ocak 2014, Pazar

EFSA, gıdalarda pestisit kalıntılarının kümülâtif risk değerlendirmesi (CRA) alanındaki devam eden çalışmalarının bir parçası olarak, ayrık etki mekanizmasının bağlantısına yönelik çıkarımlarını sunuyor.

devamı...

Taklit ürünlerin gerçek bedeli 27 Kasım 2013, Çarşamba

Avrupa ekonomisinin karşısındaki en büyük sorunlardan biri, ürün sahteciliği endüstrisiyle bağlantılı. Taklit ürünler, gerçek üründen çok daha ucuz oldukları için tüketicileri çekiyor ama bu ürünler, hem çok daha kalitesiz hem de toplumun her kesimi için güvenliksiz ve tehlikeli olma ihtimaline sahiptir.

devamı...

Restoranlarda gıda güvenliği nasıl artar? 3 Ekim 2013, Perşembe

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC) elde edilen verilere göre, restoranlarda ve şarküterilerde gıda güvenliği konusunda farkındalığın arttırılması ve gerekli uygulamaların sağlanması, ABD'de her yıl bildirilen gıda kaynaklı hastalık salgınlarının birçoğunun önlenmesine yardımcı olabilir. 

devamı...

Mikrodalga için gıda güvenliği kurallarına dikkat! 24 Eylül 2013, Salı

Mikrodalgada bir şeyler pişirirken, her tarafının eşit pişmesi için, gıda maddelerini kapalı bir tabağa eşit aralıklarla yerleştirmek önemli. Zararlı bakterilerin hayatta kalabileceği soğuk noktaları ortadan kaldırmak için, mikrodalgada pişirme süresinin yarısına geldiğinizde gıdaları karıştırmak veya döndürmek gerekiyor.

devamı...

Hileli gıdaya sert cezalara destek 14 Eylül 2013, Cumartesi

Avrupa Parlamentosu Çevre ve Gıda Güvenliği Komitesi, Milletvekili Esther de Lange'ın sunduğu taslak raporu oylarıyla onayladı. Taslak raporda, hileli gıdalar açısından en yüksek riski arz eden beş ürün; zeytinyağı, balık, organik gıdalar, süt ve hububat olarak belirlendi.

devamı...

Gıda skandalları sınır tanımıyor 25 Ağustos 2013, Pazar

Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR), at eti skandalıyla birlikte, gıda skandallarının sınır tanımadığının açıkça görüldüğünü ifade etti.

devamı...

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET