Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

dernekten haberlertürkiyeden haberlerdünyadan haberler

Dünyadan Haberler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

Gazze'de tarıma büyük darbe 25 Kasım 2014, Salı

FAO'nun Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki ofisinin başkanı Ciro Fiorillo, "Ekiplerimizin saha ziyaretleri, değerlendirmeleri ve izleme çalışmalarından sonra, Gazze'de tarım sektörünün yıkıma uğradığı açıkça tespit edildi.

devamı...

Antibiyotik direnci konusundaki ilk rapor yayınlandı 12 Kasım 2014, Çarşamba

DSÖ'nün yayımladığı yeni rapor, kuruluşun küresel düzeyde antimikrobiyal direnç konusundaki ilk bakışını sunuyor ve bu ciddi tehdidin artık geleceğe yönelik bir öngörüden ibaret olmadığını, her yaştan tüm bireyleri etkileme potansiyeline sahip olduğunu gözler önüne seriyor. 

devamı...

IFT gıda izlenebilirliğine yönelik en iyi uygulama belgesi yayımladı 6 Ekim 2014, Pazartesi

IFT-GFTC tarafından yayınlanan ve 11 ülkeden 55 uzman tarafından hazırlanan belge; fırıncılık, süt ürünleri, kırmızı et, kanatlı eti, işlenmiş gıdalar ve deniz ürünleri olmak üzere altı endüstri sektörüne yönelik kapsamlı bir çerçeve sunuyor.

devamı...

GFSI gıda sağlığında kriterleri güncelledi 27 Eylül 2014, Cumartesi

2013 yılında, GFSI Yönetim Kurulu GFSI Kılavuz Belgesi Çalışma Grubu'ndan Gıda Sahteciliği Düşünce Grubu ile işbirliği içerisinde çalışarak gıda sahteciliğinin azaltılmasına yönelik tedbirleri taslak halinde bir belgede toplamasını talep etti.

devamı...

Gıda risk bilgilerinin iletilmesi için sosyal medyadan yararlanmak mümkün mü? 16 Eylül 2014, Salı

AB tarafından finanse edilen FoodRisC projesi, gıda risklerinin ve güvenliğinin lere iletilmesi için en etkili li yöntemleri arıyor. Araştırma, sosyal medyanın geleneksel iletişim kanallarına tamamlayıcı bir değer katabileceğini gösteriyor.

devamı...

Salmonella doğal ışıkla etiketlemeden etkilenmiyor 10 Temmuz 2014, Perşembe

Sunkist, Inc. ve DurandWayland tarafından desteklenen çalışmada, portakal kabuğu yüzeylerindeki Salmonella sağ kalımı ve/veya oluşumu açısından doğal ışıkla etiketlenmemiş ve doğal ışıkla etiketlenmiş portakallar arasında herhangi bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışıldı. 

devamı...

Brokolinin hem ömrü uzuyor, hem de ömrü uzatıyor 16 Haziran 2014, Pazartesi

Illinois Üniversitesi tarafından gıda güvenliğiyle ilgili geliştirilen yeni yöntemle; hem brokolinin raf ömrü uzayacak, hem de içerdiği kansere karşı etkili maddelerin arttırılması sağlanacak.

devamı...

Organik yiyecekler kanser riskini gerçekten azaltıyor mu? 21 Mayıs 2014, Çarşamba

İngiltere'de düzenlenen Bir Milyon Kadın isimli çalışmaya katılan 50 yaşın üzerindeki 623 bin 80 kadına organik yiyecek tüketimleri hakkında sorular soruldu ve en yaygın kanser türlerinden 16'sının gelişimi dokuz yıl boyunca takip edildi. 

devamı...

CDC raporu 40 yıllık Salmonella verilerini bir araya getirdi 7 Mayıs 2014, Çarşamba

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından hazırlanan ve internet üzerinden erişime sunulan 1968-2001 Birleşik Devletlerde Salmonella kitabı insanlardan, hayvanlardan ve diğer kaynaklardan toplanan 32 türde Salmonella izolatlarına ilişkin verileri özetliyor.

devamı...

Botulizme karşı test şeridi 21 Nisan 2014, Pazartesi

ABD'li araştırmacılar tarafından geliştirilen test sayesinde bakteriler değil, toksinler tespit edilecek. İnsan larda görülen hastalık vakalarıyla en yaygın olarak bağlantılandırılan A ve B gibi bazı serotiplerden dolayı, bu iki etken arasındaki ayrım önemli bilgiler sağlayacak.

devamı...

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET