Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dernekten Haberler
Su Yaşamın ve Gıdanın Temelidir

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ

Menşei bilinen ve güvenilir su kaynaklarından elde edilen suların tüketilmesi önemlidir. Mide barsak enfeksiyonu vakalarının önemli bir kısmında menşei bilinmeyen ve güvenilir olmayan su kaynaklarının etken olduğu bilinmektedir.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre; dünyada 663 milyon insan temiz ve güvenilir su kaynaklarına erişemiyor ve çeşitli sağlık sorunları ve ölümler yaşanıyor.

Dünya Su Günü her yıl 22 Mart'ta tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla farklı temalarla kutlanmaktadır.

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, her yıl su için önemli farklı bir temayla dikkat çekilen dünya su günü dolayısıyla güvenilir su tüketimi için önemli açıklamalarda bulundu:

 Su yaşamın ve gıdanın temelidir,  dolayısıyla sağlığın kendisidir

"Su yaşamın ve gıdanın temelidir,  dolayısıyla sağlığın kendisidir.  Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre; dünyada 663 milyon insan temiz ve güvenilir su kaynaklarına erişemiyor ve çeşitli sağlık sorunları ve ölümler yaşanıyor. Oysa diğer taraftan suyun bilinçsiz kullanımıyla yine BM verilerine göre suyun % 80 i temiz suya dönüştürülemeden atık su olarak çevreye geri dönüyor.

Vücuda su girişi ve çıkışı bir denge içinde oluşur. Vücudun tuttuğu suyun korunması için günlük sıvı alımının günlük sıvı kaybına eşit olması gerekir. Bu denge bozulduğunda bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Yemek yemeden daha uzun bir süre yaşanabilir, ancak susuz çok kısa bir süre dayanılabilir. Su dengesi bozulduğunda,  vücudun önemli miktarda su kaybı dehidrasyona yol açabilir. Dehidrasyon, vücuttaki normal fonksiyonları sürdürmek için yeteri kadar su tüketilmeyen durumlarda görülür. Hafif dehidrasyon vücudun enerjisini tüketebilir ve kişinin yorgun düşmesine sebep olabilir. "

Menşei bilinen ve güvenilir su kaynaklarından elde edilen suların tüketilmesi önemlidir.

"Su bir taraftan yaşamın sürdürülmesi için vazgeçilmez bir maddeyken, diğer taraftan eğer güvenilir bir kaynaktan gelmiyorsa, o zaman da başta mide barsak enfeksiyonları olmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. O nedenle menşei bilinen ve güvenilir su kaynaklarından elde edilen suların tüketilmesi önemlidir. Mide barsak enfeksiyonu vakalarının önemli bir kısmında menşei bilinmeyen ve güvenilir olmayan su kaynaklarının etken olduğu bilinmektedir. Menşei bilinmeyen suyun hem barındırdığı mikroorganizmalar, hem de muhafaza edildiği kap ve ortamlardan gelen çeşitli bulaşıklıklar sonucunda sağlık sorunlarına yol açması söz konusu olabilmektedir. Menşei bilinen su kaynağından elde edilen su ise sürekli kontrol altında tutularak, tüketiciler için hijyenik ve güvenilir bir seçenek sunmaktadır. "

Güvenilir su için dikkat...

"Menşei belli ve güvenilir su kaynaklarından elde edilen sular Belediyeler ve Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli kontrol ve analizlerle güvenilirliği sürekli olarak denetlenmektedir. Tüketicilerin kendi sağlıklarını korumaları için açıkta ve menşei belli olmayan suları asla tüketmemesi gerekmektedir.  

Bu vesileyle Dünya Su Gününü kutlar, temiz ve güvenilir su kaynaklarına her zaman erişebildiğimiz sağlıklı günler dilerim."

22 Mart 2017, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET