Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
GIDA GUVENLIGI DERNEGI FAALIYET RAPORU 2004
GIDA GÜVENLIGI DERNEGI
FAALIYET RAPORU 2004

Kurulus Çalismalari :

Dernegimizin Kurulusu ile ilgili islemler , 2003 yili sonlarinda baslanmis, Kiziltoprak´taki Ofisinde2 kisilik kadrosu ile faaliyete 2004 yili Mart ayinda baslamistir.

Bildiginiz gibi, Dernegimizin kurulusu Nisan ayi içinde tescil olmus, ve Tüzügümüz 21 Nisan 2004te gazetede yayinlanarak yürürlüge girmistir.

Kurulustan sonra 6 ay içinde yapilmasi zorunlu olan genel kurulumuz, 5 Ekim 2004 tarihinde yapilmis, ve yeni Yönetim Kurulu görevi devralmistir.

Yeni Üye Çalismalari :

Dernegimiz´in ilk hedeflerinden birisi, Üye sayisini arttirmak ve belirli bir temsil gücüne ulasmakti.

Gida Sektörünün tüm alt sektörlerinde faaliyet gösteren, ve Dernek olarak misyonumusu paylastiklarindan kusku duymadigimiz önde gelen firmalari, mevcut üyelerimizin referanslari ile üye olmaya davet ettik.

Ayrica, Dernegimiz´i sektördeki firmalara tanitmak amaci ile 3 Haziran´da ITÜ Sosyal Tesislerinde bir toplanti düzenledik. Bu toplantiya oldukça yogun bir katilim oldu.

Davet ettigimiz firmalarin çogu bu toplantiya katildi, üyelik islemlerini tamamladi üye oldu.

Ilk yola çiktigimizda 13 olan firma sayisi, simdi 50 ye , 18 olan üye sayisi, 60 a ulasmis bulunmaktadir. Üyelerimiz, Ülkemizin en saygin, sektörlerinin en önde gelen lider firmalarindan olusmaktadir.


Kamu ve diger kurumlarla Iliskiler :

Dernegimiz yönetimi, hem amaçlarimizi projelerimizi anlatmak, hem de isbirligi imkanlarini arastirmak üzere, basta,

Tarim ve Köyiseri Bakanligi, A.B. Genel Sekreterligi, A.B. Türkiye Temsilciligi, A.B. Meda Programi Uzmanlik Merkezi, FAO Türkiye temsilciligi, ve EFSA ( European Food Safety Authority, Brüksel )
olmak üzere, birçok kisi, kurum ve kurulusa resmi ziyaretler gerçeklestirmistir.

Mevzuat Çalismalari :

2004 yili Gida sektöründe yeni mevzuat hazirliklari açisindan çok yogun geçen bir yil oldu. Bakanlik, hazirlanan yeni yasa ve yönetmeliklerle ilgili Dernegimiz´in görüslerine basvurdu. Üyelerimizle iletisim içinde, Yeni Gida Kanunu, çalisma Izni Yönetmeligi, Ulusal Gida Kodeksi Komisyonu, Ulusal Gida Bankasi, Ithalat Ihracat, Özel Labaratuar Yönetmeligi, Ulusal Biyogüvenlik Yasasi gibi birçok konuda, görüslerimiz ilgili mercilere iletildi.

Basin ve Medya Iliskileri :

Dernegimiz 2004 Ekim ayinda, Kurulusumuzu ve hedefledigimiz faaliyetleri kamuoyuna duyurmak amaci ile bir Lansman toplantisi düzenledi. Pronto Halkla iliskiler Sirketi´nin organizasyonunda, Swissotel´de yapilan kahvaltili toplantiya 70 in üzerinde katilim saglandi. Dernegimiz Medya´da genis sekilde yer aldi. Bu toplantidan sonra da birçok gazete, dergi ve televizyon kanalindan gelen röportaj davetlerine, Baskanimiz Samim Saner katildi.

Komite Çalismalari : Dernegimiz Bunyesinde 7 Çalisma Komitesi kuruldu. Bunlardan 5 tanesi, çalismalara basladi.

1. Egitim Komitesi :
Bu komite, Sektörün egitim gereksinim analizini yapmak ve bunun sonucunda Dernegimizin yapacagi egitimlerin konusunu belirlemek, ve organizasyonu tanimlamak ve gerçeklestirmek üzere kurulmustur.

2004 Temmuz ayinda çalismalarina baslayan Egitim Komitesi, öncelikle, sektörümüzde hangi alanlarda egitime gerek duyuldugunun bir ön arastirmasini yapti. AB Meda Uzmanlik Merkezi´ne Ileri, uygulamali HACCP, Eurepgap, ve AB mevzuati ve Türkiye´yi bekleyen hukuki düzenlemeler konu basliklarinda, 3 ayri konuda egitim talebi yapildi. Taleplerimizin hepsi proje kurulunca onaylandi, ve Mart, Nisan ve Mayis aylarinda bu egitimlerin yapilmasi programa alindi. HACCP ile ilgili ilk egitimimiz 15-17 Mart tarihlerinde gerçeklerstirildi

Eurepgap ile ilgili egitimimiz için, bu kurum´un Genel Sekreteri ile temasa geçilerek, bu bilgilendirme seminerinin ilk elden yapilmasi amaçlandi. 20- 21 Nisan Tarihlerinde gerçeklerstirilecek olan bu seminere, gerek üyelerimizden, gerekse yas meyve sebze üretici ve ihracatçilarindan yogun bir katilim olmasini bekliyoruz.

AB gida mevzauati ile ilgili egitim için, EFLA, Eurepean Food Law Association ile temasa geçildi, ve bu kurum kanali ile, hem mevzuat, hem de uygulamada tecrubesi olan bir kisinin daveti saglandi. Bu egitimimiz 25-27 Mayis 2005 tarihlerinde Istanbul´da yapilacak.

2. Temiz Mutfak Komitesi :
Temiz Mutfak Komitesi, Dernek kurulmadan önce, altyapisi hazir olan bu projeyi hayata geçirmek için 2005 yili basinda faaliyetine basladi. Kadiköy Belediyesi ile bir toplanti yapildi. Belediye´den Dernegimizi ziyarete gelen 5 kisilik bir ekibe, projemizin tanitimi yapildi. Belediye Baskanina yapacagimiz bir sunum ve protokol´umuzun imzalanmasindan sonra, önümüzdeki aylar içinde, Kadiköy Belediyesi ile bu projemize start vermis olacagiz. Amacimiz, bu uygulamayi, ülke çapinda yayginlastirmak. Ilk Hedeflerimiz arasinda, Ankara, Izmir gibi büyük sehirler ve Bodrum, Çesme gibi turistik merkezler de var.

Dernegimizin kisitli kadrosu ile yürütmekte zorlanacagi bu proje ile ilgili, bir ajans ile isbirligine gidilmesi düsünülmektedir.

3. Ödüllendirme Komitesi :
Gida Güvenligi Konusunu kamuoyunun gündeminde tutmak, iyi uygulama örneklerini ön plana çikarmak, tesvik etmek, ve pozitif anlamda bir kamuoyu iletisimini saglamak üzere, ürün ve , proses bazinda Gida Güvenligi uygulamalarini kriter alacak sekilde "Gida Güvenligi Ödülleri" vermek, ilgili sartlari, sureci, jürinin belirlenmesi çalismalarini yapmak üzere kurulan bu komitemiz, iki toplanti yapmis, ana hedefleri belirlemistir.

4. Etiket Uygulama Komitesi : : Dernegimizin logosunun, üyemiz firmalar tarafindan ürün ambalajlarinda ve çesitli mecralarda kullanilarak tüketicinin algilamasinda "Gida Güvenliginin" islenmesi ve tüketici tarafindan talebinin saglanmasi. konusunu inceleyen, kriterleri, sartlari hazirlayan bu komitemiz çalismalarini sürdürmektedir.

5. Tüketici Komitesi : Tüketicilere en kolay ve etkin sekilde ulasabilecek mekanlarda (market zincirleri, Pazar yerleri, vs) yapilacak çesitli iletisim çalismalarini (brosür, insert, görsel,vs) tasarlamak ve uygulanmasini saglamak üzere, bu komitemiz de çalismalarini sürdürmektedir..

6. Iletisim Komitesi

Dernegimizin ve yürütecegi projelerin kurumsal iletisimini, halkla iliskilerini yürütmek ve proje ortakliklarinin nasil olacagini belirlemek amaci ile kurulan bu komitemiz, proje komitelerinden gelen talep dogrultusunda çalismalarini sürdürecektir.

7. Ilkögretim Egitim Komitesi

Ilkögretim okullarinda, Milli Egitim Bakanligi ile isbirligine girerek, bilgilendirme egitim çalismalarinin yapilmasi, ve çocuklara "Gida Dedektifi" kimligi kazandirarak çevrelerinde gida ile ilgili konulara elestirel yaklasmalarini saglamak ve bu elestirel davranan çocuklar tarafindan onlarin ailelerini ve arkadas çevrelerini etkilemek, satin alma davranis biçimlerini gida güvenligini ön plana alacak sekilde degistirmelerini saglama amaci ile kurulan bu komitemiz, Onumuzdeki egitim doneminde bu çaismalarina baslamayi hedeflemektedir.

Danisma Kurulu :

Dernegimizin, uzmanlik gerektiren konularda, birikimlerinden faydalanabilmek ve çalismalarimizi bilimsel anlamda yönlendirebilmek amaciyla bir Danisma Kurulu olusturulmusur. Danisma kurulumuza, üyelerimizin önerdigi, konusunda önde gelen akademisyenler ve Gida Güvenligi ile ilgili uygulamalarda etkin pozisyonda olan kamu görevlileri davet edilmmistir.

Bu Kurul´un en önemli misyonlarindan birisi de, uzman görüsü gereken konularda, Dernegimiz´e görüslerini iletmesi veya Dernegimiz adina kamuyu ve kamuoyunu bilgilendirmesidir. Bildiginiz gibi, gida guvenligi konusu ne yazik ki, medyamizda çokça istismar edilmekte, , güvenilir, tarafsiz ve etkin bir kurum´un olmamasi dolayisi ile, yetkisiz, bilgisiz kisiler kolaylikla kamuoyunu yönlendirebilmektedir.

Dernegimiz´in Ülkemizdeki bu boslugu doldurmayi, medyanin, tüketicinin ve ilgili kamu kurumlarinin güvenecegi, tarafsiz, bilimsel gerçekleri ön planda tutan bir yaklasimla, Gida Guvenligi ile ilgili her konuda bir basvuru merkezi olmayi hedeflemektedir.

Danisma Kurulumuz:

Kirmizi Et : Prof Aydin Öztan H.Ü. Gida Muh.
Beyaz Et Prof. Erol Sengör Afyon Veterinerlik
Süt ve Süt ürünleri: Prof. Emel Sezgin Ankara Üniversitesi
Tarimsal Ürünler Prof .Nafiz Delen Ege Üniversitesi
Prof. Tayfun Agar ( Çukurova Üniversitesi
Gida Mühendisligi Prof. Dilek Boyacioglu, ITÜ
Prof Levent Bayindirli
Mikrobiyoloji Prof. Nejla Aran ( ITÜ )
GMO(GDO) Prof. Selim Çetiner, Sabanci Üniv.
Enfeksiyon Hastaliklari Prof. Volkan Korten Marmara Üniversitesi
Gida Guvenligi Mevzuat : Halis Korkut KKGM Daire Bask
Gida Guvenligi Uygulama : Ahmet Kavak, Istanbul Tarim Il Md.
Gida Guvenligi Dis Ticaret Meral Gündüz ( Igeme )

Tüketici Meclisi: Dernegimiz faaliyetlerinin sekillenmesinde ve dernegin üretici ve tüketiciye esit mesafede bulunmasinda Tüketici Meclisi´nin çok faydali olacagi görüsüldü. Bu meclisin baslangiçta yilda iki defa toplanmasi kararlastirildi. Su an dernegimizde gönüllü olarak çalismak isteyen tüketici basvurulari bulunmakta. Sizlerin de çevrenizden gida güvenligi ile ilgilenen kisileri bu mecliste görev almak üzere Genel Sekreterligimize yönlendirmenizi rica ederiz.

Arama Toplantisi :

Dernegimizin stratejik önceliklerini belirlemek, yeni projeler üretmek, mevcut projeleri finansman ve iletisim konusunda detaylandirmak, üye firmalarimizin insan kaynaklari potansiyelinden yararlanmak amaci ile 26 Kasim 2004 tarihinde bir Arama toplantisi düzenlendi.

Toplantiya katilim oldukça yüksekti. Uyelerimiz, üye firmalarimizin Kurumsal Iletisiminden sorumlu yetkilileri ve PR ajanslarinin yetkililerinin de katildigi 40 kisinin üzerinde bir katilim gerçeklesti.

Üyemiz Unilever firmasinin evsahipligi yaptigi toplantinin moderatörlügünü Furla egitim Danismanlik Sirketi üstlendi. Bu toplanti sonrasinda, üzerinde konusulan pek çok konu kristalize oldu, ve akabinde projelerle ilgili komiteler kurularak, faaliyetlerine basladi.

Web Sayfasi : Dernegimizin, www.ggd.org.tr adresinde yer alan web sayfasi Agustos ayi içinde aktif hale geldi. Gida mevzuati ile ilgili bilgilere üyelerimizin dogrudan ulasabilmeleri amaci ile Lebib Yalkin yayinlari ile isbirligi yapilarak, üyelerimizin Gida mevzuatina sitemizden erisimleri saglandi.

Fuar Katilimi :

Dernegimizin, sektöre tanitimi amaci ile, Ekim ayinda Tüyap´ta yapilan Gida Tek Fuarina ve Kasim ayinda Kalder´in Lütfü Kirdar Kongre Merkezinde düzenledigi Kalite Kongresi´ne info stand ile katilim saglandi. Dernek brosürlerimiz standimiza gelen ziyaretçilere dagitildi.

Katildigimiz Seminer ve Toplantilar : Baskanimiz Samim Saner, Tükoder´in duzenledigi panele, Dunya Gida Dergisinin Duzenledigi Süt Endüstrisi ile ilgili panele, Baskan Yardimcimiz Murat Üngün, Dunya Gida Dergisi´nin Et Sektör ile ilgili düzenledigi panele, genel Sekreterimiz Öngün Kiper, 2. Tarim Sura´sina dernegimizi temsilen katilmistir.

29 Mart 2005, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET