Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dernekten Haberler
Tavuk Etinde Arsenik İddiaları

Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner yaptığı açıklamada, tavuk etinde arsenik bulundu şeklinde basında yer alan olayların sadece Amerika Birleşik Devletlerinde geçmekte olduğunu belirterek şu bilgileri paylaştı:

"Konu, ABD'de tavuk, hindi ve domuz beslenmesinde Roxarsone, Nitarsone, Arsanilic Acid ve Carbarsone isimli bir organik arsenik bileşiği içeren ilaçların verim arttırıcı amaçla yem katkısı olarak ve coccidiosis olarak adlandırılan paraziter hastalığa karşı kullanılması ile ilgilidir. Halbuki hem tüm AB ülkelerinde, hem de ülkemiz yasalarında verim arttırıcı amaçlı herhangi bir antibiyotik ve/veya arsenik bileşiği kullanımı kesinlikle yasaktır. İçeriğinde organik arsenik bulunan bu dört adet ilacın ülkemize girişi ve ülkemizde satışı yasaktır. 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)2013 yılında Arsenik içeren bu dört maddenin üçünü ve bu yılda dördüncüsünü yasaklamak suretiyle mevzuatını AB uygulamalarına yaklaştırmıştır. FDA ayrıca bu ilaçların kullanıldığı hayvanların karaciğerlerindeki arsenik seviyelerinin bir sağlık endişesi yaratacak düzeyde olmadığını açıklamıştır.

Bu durumun ülkemize ait bir sorun gibi aktarılması doğru bir bilgi değildir ve Türk tüketicilerinin tavukta arsenik bulunmasına ilişkin kaygılanmalarını gerektirecek hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Konuyu saygılarımızla kamuoyunun dikkatine sunarız."

 

20 Kasım 2015, Cuma

geri
caretta iletisimTAYBO.NET