Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Temiz Mutfak tabelası asacaklar
Osmanlı Ordusu Birinci Dünya Savaşı'nda, düşman mermilerinin yanı sıra tifo, dizanteri gibi hastalıklardan da çok zayiat vermişti. Genç Cumhuriyet yönetimi, bir yandan art arda yapılan Dünya ve istiklal savaşlarının yaralarını sarmaya çalışırken diğer yandan da ülkeyi kasıp kavuran frengi, sıtma, trahom, şark çıbanı, cüzam, tifo, para tifo, dizanteri ve tüberküloz gibi salgın hastalıklarla da mücadele etmek zorunda kaldı. Cumhuriyet yönetimi, salgın hastalıklarla yaptığı savaştan da galip çıktı. Bugün, yukarıda saydığım bu hastalıklara pek rastlanmıyor. Rastlansa da bu hastalıklar ölümcül olmuyor.

Kirli gıda hasta ediyor
Geçtiğimiz salı günü Gıda Güvenliği Derneği (GGD) bir toplantı düzenledi. Gıda sektöründe faaliyet gösteren önde gelen 40 firmanın üye olduğu derneğin Kurucu Başkanı Samim Saner, önemli açıklamalar yaptı. Saner, kirli gıdalardan kaynaklanan tüberküloz, tifo, paratifo, dizanteri gibi hastalıkların yeniden artmaya başladığını söyledi.
2002 yılında hastane kayıtlarına geçmiş 510 bin mide -bağırsak vakası görüldüğünü belirten Samim Saner, "Bu rakam Sağlık Bakanlığı kayıtlarına giren rakamdırAslında bu sayının öok daha fazla olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz" diye konuştu.
Son zamanlarda piyasada kirli ve hileli gıda imalatı ve satışının arttığını savunan Samim Saner, bu nedenle tifo, paratifo, dizanteri ve tüberküloz başta olmak üzere çeşitli hastalıklarının artmaya başladığını belirtti.
Temiz Mutfak projesi
Gıda Güvenliği Derneği'nin gıda piyasasındaki başıboşluğun yarattığı haksız rekabetten zarar gören gıda firmaları tarafından kurulduğunu hatırlatan Başkan Samim Saner, şunları söyledi:
"GGD, gıda sektöründeki iyi uygulamaları ön plana . çıkararak tüketiciyi bilinçlendirmeye, üreticileri eğiterek onlara yol göstermeye çalışacak. Gıda güvenliği konusunda halk sağlığını tehdit eden uygulamalara dikkat çekerek kamuoyunu, tüketicileri ve üretici firmaları aydınlatmaya çalışacak. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapacağız."
Tüm dünyada, gıda zehirlenmeleri yüzünden 10 milyar dolarlık bir ekonomik kayıp meydana geldiğini belirten Samim Saner şöyle devam etti: "Temiz Mutfak Projesi başlatıyoruz. Temiz mutfaklı işletmelerin kapısına Temiz Mutfak' tabelası koyacağız. Böylece temiz mutfaklı işletmeleri diğerlerinden ayrıştırmaya çalışacağız."

2002 yılında kaç kişi hasta oldu?
25 bin kişi..........Tifo
11 bin kişi...........Hepatit A
18 bin kişi ..........Malta Humması
27 bin kişi..........Dizanteri
510 bin kişi ........Mide - bağırsak vakası
Kaynak: GGD

3 Ekim 2004 Milliyet
Güvenli Gıda Köşesi

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET