Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Devler Gıda Güvenliğinde Birleşti
Devler Gıda Güvenliğinde Birleşti
Gıda sektörünün önde gelen firmaları gıda terörüne ´dur´ demek için harekete geçti. Aralarında Nestle, Ülker, Pınar, Burger King gibi alanlarının lider isimlerinin bulunduğu 40 firma, gıda güvenliğini sağlamak ve tüketici biliflcini oluşturmak amacıyla "Gıda Güvenliğ Derneği" çatısı altında bir araya geldi. DerneğiO Yönetim Kurulu Başkanı Samim Saner, düzenlediği ilk basın toplantısında amaçları ve faaliyet planlan hakkında açıklamalarda bulundu.

"Merdivenaltı bitmeli"
Türkiye´de, bir yanda-merdivenaltı şeklinde tabir edilen sağlıksız ve güvenliksiz üretim diğer yandan da son derece modern tesislerde gıda üretimi yapıldığını vurgulayan Saner, "Bu bir çelişkidir. Bu çelişkiye, sağlıksız, güvensiz üretime ´dur´ demek için harekete geçtik. Amacımız tüketiciyi bilinçlendirmek ve haksız rekabeti önlemektir" dedi. Sağlıksız gı-
da tüketiminin hem insan sağlığı hem de ekonomiye ağır fatura yüklediğini vurgulayan Saner, "Şu an 40 üyemiz var. Bu üyelerin hepsi gıda sektörünün alt birimlerinin lider isimleri. Biz aynı zamanda paylaşım ve deneyim merkezi olma düşüncesindeyiz. Bu sebeple bu firmalar deneyimlerini tüm küçük ve orta ölçekli üreticilerle paylaşacak" diye konuştu.

Tüketici desteği şart
Güvenli ve sağlıklı bir gıda için tüketicinin büyük bir önem taşıdığını da ifade eden Saner "Tüketicinin böyle bir ürünü talep edip etmemesi esastır. Bizim çıkış noktamızda bu olacak. Biz tüketicinin sağlıklı ürünü talep etmesini sağlayacağız. Sağlıklı üretim yapan firmalar teşvik edilecek ve çeşitli ödüllerle güvenli üretim özendirilecek. Her alanda eğitim verilecek" sözleriyle derneğin amacını ve işleyişini de anlattı.

29 Eylül 2004 Türkiye

21 Şubat 2005, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET