Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Zeytin özütleri etlerin bozulmasını yaşlatabilir

Yeni bir araştırmaya göre polifenoller açısından zengin zeytinyağı posası, etlerde kötü koku oluşumunu %80 oranında azaltıyor. Gıda Kimyası (Food Chemistry) dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, zeytinyağı posasının atık sularından elde edilen zeytin özütünün şaraptan daha iyi bir ticari antioksidan kaynağı olduğunu ve ön pişirilmiş sığır ve domuz eti kıymaları ndaki yağ oksidasyonunu önemli ölçüde engellediğini gösteriyor. Gıdalardaki oksidasyon tat, koku ve yapı gibi duyusal özelliklerin değişimine yol açabiliyor.

Gıda sanayi, bu duruma yapay katkılar kullanmak yerine doğal çözümler bulmanın yollarını arıyor. 2003 yılında Frost ve Sullivan tarafından yayımlanan bir rapor, sentetik antioksidanlara olan talep azalırken, tüketici talepleri ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle bitkisel özütler, tokaferoller (E vitamini) ve askorbatlara (C vitamini) ilginin arttığını gösteriyor. Bu eğilimden yola çıkarak başlatılan araştırmada, hidroksi-tirosol, kafeik asit ve oleuropeinin zeytinyağı özütlerinin antioksidan etkisine en fazla katkı sağlayan bileşenler olduğu bulundu. Ön pişirilmiş sığırve domuz etinde yapılan testler, saf polifenol eklenen etlerde yağ oksidasyonunda ciddi ölçüde azalma olduğunu gösterdi.

Kaynak : Food Chemistry

6 Ocak 2010, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET