Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Tüketicilerin %20'sinden daha azı gıdaların güvenilirliğine inanıyor

ABD'de, IBM tarafından yürütülen bir çalışma, tüketicilerin %20'sinden daha azının, gıda firmalarının kendilerine, ailelerine güvenilir ve sağlıklı gıda sunduğuna inandığını gösteriyor. Çalışma ayrıca, tüketicilerin %60'ının satın aldıkları gıdaların güvenilirliği konusunda endişelerinin olduğunu ve %63'ünün ise bu gıdaların içeriği hakkında bilgili olduğunu ortaya koydu. 1000 tüketicide yapılan araştırma gıda perakendecileri, imalatçıları ve toptancılarına olan güvenlerinin azaldığını da gösterdi.

Araştırmaya katılanların %83'ünün son iki yıl içinde bulaşanlar veya diğer kaygılar yüzünden geri çağrılan ürünlerin isimlerini hatırladıkları ve bu ürünleri bir daha alırken tereddüt yaşadıkları belirlenirken, yerfıstığı ezmesi ve ıspanak en çok hatırlanan geri çağırılan gıdalar arasanda ilk sıralarda yer alıyor. Gıda güvenliğine ilişkin kaygıların tüketicilerde alışveriş alışkanlıklarının değiştirilmesi, taze ve daha kaliteli gıdalara yönelim, gıda etiketlerine ve ürün bilgileri konusunda daha dikkatli olunması ve gıdaların kaynağı hakında daha fazla bilgi talep edilmesi gibi etkiler yarattığı belirlendi.

Kaynak : www.ibm.com

5 Kasım 2009, Perşembe

geri
caretta iletisimTAYBO.NET