Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Mide ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek için hijyen şart

İrlanda'da yapılan bir çalışma, tavuk, marul ve restoranlardan paket servis olarak alınan gıdaların tüketiminin mide ve bağırsak enfeksiyonları risklerinin başında geldiğini gösteriyor. Kampilobakter, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti'nde akut mide bağırsak enfeksiyonlarının yaklaşık üçte ikisini oluşturan en yaygın bakteriyel hastalık. Çalışma, tavuk ve marul tüketiminin yanı sıra, koyunlarla temas halinde olunmasının, peptik ülser veya hiatus hernia (mide asitinin yemek borusuna doğru hareket etmesi) rahatsızlıkları, kalın bağırsak rahatsızlıkları gibi diğer faktörlerin de bakteriyel enfeksiyonlara neden olduğunu ortaya koyuyor.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi, kampilobakterin diğer bakterilerin aksine toplumda yayılma eğiliminin olmadığını bildiriyor. Çalışmada yer alan Dr. Paul McKeown, kampilobakterin çoğunlukla çevresel bulaflma sonucu ortaya çıktığını belirterek, dışarıdan geldikten, hayvanlarla ilgilendikten ve çöpler çıkarıldıktan sonra ve yemek hazırlamadan önce ve hazırladıktan sonra ellerin mutlaka yıkanması gerektiğini söylüyor. Bulgular, kampilobakter ve diğer mide bağırsak hastalıklarının önlenmesi için gıda hijyeni önlemlerinin geliştirilmesi ve etkinleştirilmesi gereltiğine işaret ediyor.

Kaynak: www.irishtimes.com

5 Kasım 2009, Perşembe

geri
caretta iletisimTAYBO.NET