Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
ABD'de gıda kaynaklı salgınlarda düşüş yok

ABD'de gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi süreci durdurulması Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezleri tarafından kabul edildi. CDC'nin işbirlikçi partneri olan Gıda Kaynaklı Hastalıklar Aktif Denetleme Ağı'na göre (FoodNet) ABD'deki gıda kaynaklı hastalıkların oranı potansiyel tehlikeleri tahmin etmek için yeni araçlar ve yeni salgın önleme yöntemleri kullanılmasına rağmen üç yıldır aynı kaldı.

CDC'nin Gıda Kaynaklı, Bakteriyel ve Mikotik Hastalıklar bölümü müdür yardımcısı Robert Tauxe: "CDC'nin gıda kaynaklı bölümü çeşitli sağlık departmanlarının kapasitesinin arttırılması planlanmaktadır böylece salgınlar daha iyi belirlenecek ve incelenecektir" dedi. USDA Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi (FSIS) ve US Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA) FoodNet ile birlikte çalışarak her yıl gıda kaynaklı hastalıkların etkisini izledi ve şlimdiki veriyle 1996'dan 1998'e kadar olan süreçte geçmiş üç yıllık denetim projesi ile karşılaştırdı. En son veri gıda kaynaklı Campylobacter, Cryptosporidium, Listeria, E. coli STEC 0157 ve Salmonella ile bağlantılı enfeksiyonların 2005 – 2007 sürecinde çok fazla değişmediğini gösterdi. Son birkaç aydır, ABD gıda endüstrisinde birlikte E. coli ve yer fıstığı ezmesinde ve şamfıstığında Salmonella ile ilgili bir dizi güvenlik korkuları ortaya çıktı.

Kaynak: www.foodnavigator-usa.com

19 Ağustos 2009, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET