Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Yeni AB Çalışması: Gıda alerjisine bir son getirmek

Eğer Avrupa'daki proje başarılı olursa AB çapında 10 milyon vatandaşın yararlanabileceği koşullarda bir tedavi geliştirilecek ve gıda alerjileri tarihe karışacak. Gıda Alerjisi Özel bağışıklık terapisi (FAST) projesi alerjik reaksiyona neden olan protein modifiye edilmiş varyantları için kullanılacak fakat varyantlar hipoalerjenik bu nedenle daha güvenli olacaklar.

Araştırmacılar proteinlerin daha etkili ve dozun daha kolay kontrol edilebilmesi için saflaştırılacaklar. Avrupa Alerji ve Solunum Yolları Hastaları Birliği Federasyonu'na göre tahmini olarak, 380 milyonluk AB nüfusunda yetişkinlerin % 4'ü ve çocukların % 8'i gıda alerjisinden şikâyetçi. En bilinen gıda alerjen ingradyentleri ve bunların türevleri gluten içeren tahıllar, balık, kabuklu deniz hayvanları, yumurta, yer fıstığı, soya fasulyesi, laktoz içeren süt ve süt ürünleri, fıstıklar, kereviz, hardal, susam tohumu ve sülfitlerdir.

Kaynak: www.foodnavigator.com

21 Temmuz 2009, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET