Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Gıdadaki metaller çocukların davranışlarını nasıl etkiliyor?

İngiltere Surrey Üniversitesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Neil Ward: "Aşırı miktarda metal alımının sağlığımız açısından potansiyel bir tehlike olduğu uzun zamandır biliniyor. Fakat artık elimizde agresif ve anti-sosyal davranışlara yol açtığına dair güçlü kanıtlar bulunuyor"dedi. Metaller ve diğer elementler insan aktivitelerinin sonuçları olarak (tarım, endüstri gibi) üretim/işleme ve depolama ya da direkt ekleme sırasında  kontaminasyondan dolayı gıdalarda doğal olarak bulunabilir.

Bazı metaller ve bakır, mangan ve çinko gibi diğer elementler besin gibidir ve sağlık için gereklidir, fakat arsenik, kadmiyum ve civa gibi diğer elementlerin bilinen yararlı bir etkisi yoktur. Alanında uzman bir araştırmacı da gıdaların bazı metallerle olan kontaminasyonunun acilen belirtilmesi gerektiğini söyledi. Ward; "Besinsel olarak yararı olmayan bu elementler sistem için sadece toksik olmakla kalmaz vücut için gerekli besinleri emer, bu çocuklarda problem oluşturabilir" dedi.

Kaynak: www.foodnavigator.com

4 Mayıs 2009, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET