Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
BM Gıda Güvenliği toplantısı bitti

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve Türkiye'yi Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in temsil ettiği Birleşmiş Milletler'in (BM) "Herkes için Gıda Güvenliği Üst Düzey Toplantısı" sona erdi. 100'e yakın ülkenin temsilcilerinin, sivil toplum örgütlerinin ve uluslararası kuruluşların katıldığı, 2 gün süren toplantıların kapanış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, mevcut ekonomik krize rağmen gelişmiş ülkelerden açlık ve fakirliğe karşı yardımlarını arttırmalarını istedi.

BM Genel Sekreteri, dünyada 1 milyara yakın kişinin açlık sorunu yaşamasını  dünyanın büyük bir lekesi olarak tanımlayıp, bu lekeyi ortadan kaldırmanın zamanının artık geldiğini savundu. Açlık sorununu çözmek için dünyanın yeterli zenginliğe ve bilgiye sahip olduğunu kaydeden Ban Ki-Mun: "Açlığı, siyasi hedeflerin merkezine çekmek için maksimum çabayı gösterelim. Tarih, verdiğimiz cevaba göre bizi yargılayacak" dedi. Ban Ki-Mun, konuşmasında, açlık ve fakirliğe karşı mücadelede daha fazla kaynak, teknoloji ve özel sektörün yatırımının sağlanması gerektiğini ve bunu başlatacak kurumlara sahip olduklarını ifade ederek; "İhtiyacımız olan daha etkili bir koordinasyon" çağrısında bulundu. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da, açlığa karşı mücadelede ve sürdürülebilir tarımı teşvik etmek için İspanya olarak 5 yıl içinde 1 milyar Euro'luk yardım yapılacağı sözünü verdi. 1 milyara yakın insanın açlık yaşamasını "insanlığın utancı" olarak yorumladı. BM Tarım ve Gıda Örgütü Genel Direktörü Jacques Diouf ise 2050 yılına kadar kalkınmakta olan ülkelerin tarımsal üretimlerini iki katına çıkarabilmeleri ve halklarının temel gıda haklarını karşılamalar  için yıllık 30 milyar dolar gereksinim olduğunu açıkladı.

Kaynak: www.un.org

17 Mart 2009, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET