Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Obama Hükümeti FDA'yı mercek altına aldı

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin gıda güvenliğinde gelecekteki yanlış anlamaları önlemek için ABD Gıda ve İlaç Yönetimi'ni (FDA) tamamen gözden geçireceğini söyledi. Verilen söz Georgia'daki bitki işlenmesi nedeni ile yerfıstığı ürünlerinden meydana gelen 50'den fazla kişinin hastalandığı ve sekiz ölüme neden olan Salmonella salgınından sonra geldi. Obama "Today Show"da: "FDA bazı şeyleri  benim beklediğim kadar çabuk yakalayamıyor, bu nedenle onun uygulamalararını yeniden gözden geçireceğiz. En azından çocuklarımız yerfıstığı ezmesi yerken onların güvenliğini korumalıyız" dedi.

Obama FDA'nın mercek altına alınmasının tüketici grupları ve Hükümet Sorumluluk Ofisi için olduğu gibi gıda üreticilerini temsil eden birçok organizasyon için de olumlu bir adım olacağına inanıyor.

Diğerlerinin yanı sıra, Bakkaliye Üreticileri Birliği'nin de bulunduğu başlıca on gıda üreticisinden oluşan bir grup Kongre'ye "Kongre'nin FDA'ya gıda kaynaklı hastalıkları

azaltmak için yeni güçler verecek olan gıda güvenliği reformlarını hızlıca kanunlaştırılmasını bekliyoruz" diyen mektuplar yolladı. 2009 Ocak ayının son haftasında ise FDA'ya ek güçler verecek olan gıda güvenliği reformunu içeren kanun tasarısı tanıtıldı. Gözetim ve Araştırma Alt Komisyon Başkanı Bart Stupak "Ocak 2007'den bu yana FDA'nın Amerikalıları güvenli olmayan gıda ve ilaçlardan korumakta başarısız olduğu 16 duyum aldık. FDA Küreselleşme Hareketi duyum alıp tanımladığımız birçok probleme çözüm getirecek, Amerikan ailelerini güvenli olmayan gıda ve ilaçlardan korumak için FDA'ya düzenleme araçları ve finansal kaynak sağlayacaktır" dedi.

5 Ocak 2009, Pazartesi

geri
caretta iletisimTAYBO.NET