Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

GGD Basın Ofisi
Gıda Güvenliği Derneği Kuruldu
18 firma ve 23 kişinin öncülüğünde kurulan Gıda Güvenliği Derneği gıda ile ilgili tüm sektörlerde faaliyet gösteren, büyük küçük tüm kuruluşları ve kişileri dernek şemsiyesi altında toplamayı hedefliyor. Kalder´in gıda sektöründeki üyelerinin ´Temiz Mutfak´ projesi çalışmaları sırasında şekillenene Derneğin amacı, Türkiye´de gıda güvenliği bilincinin geliştirilmesinde, üretimden tüketime yön verici, organize edici, yaygınlaştırıcı faaliyetlerde bulunan lider kurum olmak olarak belirlendi.

Gıda Güvenliği Derneği ayrıca, iç pazarda haksız rekabetin önlenmesi, gıda sektörünün gerek dışsatım gerekse turizm ile ilgili alanlarda rekabet gücünün geliştirilmesini de hedefliyor. Bu amaçla dernek çatısı altında alt sektör grupları ve bilimsel ana konu başlıkları bazında çeşitli uzmanlık grupları kurulacak. Bu gruplar gıda sektoründe karşılaşılan sorunlarını ele alacak, çözüm yolları araştıracak, gerekli ilişkileri kuracak ve çeşitli platformlarda sesini duyurmaya çalışacak.

3 Mart´ta İstanbulda toplanan derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı´nı Samim Saner, Genel Sekreterliği´ni de Öngün Sanlı üstlendi. Derneğin kurucu üyeleri şu firmalardan oluşuyor:
Banvit, Bolpat Bolu Patates, Coca Cola, Diversey Kimya, East Balt Gıda, Filiz Gıda, FritoLay, İnoksan, Kalite Sistem Laboratuarları, Merko Gıda, McDonalds, Nestle, Sardunya, SO Mart Kalibrasyon Hizmetleri, Sodexo, Sofra, Unilever, Usaş Uçak Servisi.


Gıda Teknolojisi Dergisi

24 Ağustos 2004, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET