Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
Türk üzümünde pestisit iddiaları

Rusya'nın Federal Tarım Ürünleri Denetim Dairesi (Rostselhoznadzor) uzmanlarının, Türkiye'den ithal ettikleri sofralık yaş üzümde insan sağlığına zararlı pestisidler bulunduğu yönündeki iddiaları, tepkiyle karşılandı. İddialar, Türkiye'de üzümcülüğün başkenti olan Manisa'nın Alaşehir ilçesinde tepkilere neden oldu.


Rus hükümetinin, Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'den sebze ve meyve ithalini yasaklaması üzerine iki ülke ilişkilerinde yaşanan kriz döneminin, Rostselhoznadzor uzmanlarının Türkiye'den ithal edilen birkaç ton üzümde insan sağlığı için tehlikeli kalıntı tespit ettiği iddiaları üzerine yeniden tekrarlanabileceği bildirisi, Alaşehir'de tedirginliğe yol açtı. Rusya'ya ihraç edilen üzümün büyük bir kısmını oluşturan Alaşehir ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü arasında görüşme trafiği başladı.
Alaşehir'de, meyve ve sebze ihracatında söz sahibi isimlerden olan Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Tariş Müdürü Yılmaz Yıldırım konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Çekirdeksiz sofralık üzüm ihraç edilen ülkelerin başında Rusya'nın bulunduğunu anlatan Yıldırım, "Toplam 129 bin tonluk ihracatın 80 bin tonunu Rusya'ya yapıyoruz. Bu da yüzde 55'lik oran Alaşehir, Manisa ve ükemiz için çok önemli bir rakam. Rusya'daki söz konusu pestisid iddialarını Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Bu kalıntı iddiası İtalyan üzümüyle ilgilidir diye düşünüyoruz."dedi.


Yaklaşık 2 yıl Önce sebze ve meyve ihracatında iki ülke arasında yaşanan kriz nedeniyle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Rusya Federasyonu'na yapılan yaş meyve-sebze ürünleri ihracatına analiz zorunluluğu getirerek Gıda Güvenlik Sertifikası alınmayan ürünlerin ihracatını yasakladığına dikkat çeken Yıldırım, şöyle konuştu; "Bu nedenle özellikle Rusya'ya gönderilecek tüm ürünlerden birer numune alınarak kendi borsamız bünyesinde Intertek firması ile kurmuş olduğumuz laboratuvarımızda analizleri yapılıyor. Dolayısıyla Rusya'ya analizi yapılmayan hiçbir ürün ihraç edilmiyor." Rusya pazarının bizim için çok canlı bir pazar olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti; "Sebze ve meyve gibi hiçbir şey üretilmeyen bir ülkeye ilçemizde kurulan gümrük müdürlüğümüzden her yıl ortalama 80 bin ton sofralık üzüm ihraç ediyoruz. Bunun yanında kiraz, çilek de gönderiyoruz. Tabii bunu yaparken de üreticilerimizi özellikle ilaç kalıntıları konusunda bilinçlendiriyor, uyarılarda bulunuyoruz".

16 Nisan 2008, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET