Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
USDA TÜKETİCİ ALARMI - TEHLİKE ANINDA GIDAYI GÜVENİLİR HALDE TUTMAK
USDA Tüketici Alarmı: Tehlike Anında
Gıdayı Güvenilir Halde Tutabilmek

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı kötü hava şartlarından ve sel baskınlarından etkilenen batı eyaletleri için tavsiyelerde bulundu. USDA, bu bilgilerin elektrik kesintileri ve kış şartları ile bağlantılı olan gıda bozulmaları kaynaklı potansiyel gıda kökenli hastalıklar riskini minimize edeceğini umuyor. Dr. Richard Raymond, USDA Gıda Güvenliği ikinci sekreteri "Elektrik ya da bir soğutucu kaynak olmadıkca, buzdolabı ya da derin dondurucuda muhafaza edilen gıdalar güvensiz bir hale gelmektedirler. 4 ile 60°C sıcaklıkları arasında, gıdalarda bakteriler hızlıca üreyebilmekte ve bu gıdaları tüketen insanlar hastalıklarla karşı karşıya gelebilmektedir." şeklinde açıklamada bulundu.
·Buzdolabı ve derin dondurucunun içine termometre aleti yerleştirilmelidir. Termometre, elektrik kesintisi sırasında, buzdolabı ve derin dondurucudaki sıcaklığı gösterecek ve gıdanın güvenilirliğini saptamaya yardımcı olacaktır.
·Derin dondurucunun -18°C ve altında, buzdolabının ise 4°C ve altında olduğundan emin olunmalıdır.
·Elektrik kesintisinin hemen ardından derin dondurucu ve buzdolabında bulunan buz kapları gıdanın bir süre daha soğuk kalmasını sağlamaktadır.
·Dondurulmuş ya da soğutulmuş ve hemen ihtiyacınız olmayacak artıklar, süt ya da taze et ve tavuk gibi, güvenli bir şekilde bir süre daha uzun muhafaza edilebilirler.
·Gıdalar, sel basması riski varsa, kontamine olmuş sulardan uzak tutmak amacıyla raflarda güvenli bir şekilde muhafaza edilmelidir.
·Elektrik kesintisinin 4 saatten fazla sürmesi ihtimaline karşı soğutucular bulundurulmalıdır. Buz kalıpları satın alarak ya da hazırlanarak derin dondurucuda saklanmalıdır.
·Gıdalar buzlukta gruplandırarak muhafaza edilmelidir, bu şekilde daha uzun süre dayanmaları sağlanır.
·Buzdolabı ve buzluğun kapıları sıcaklığı uygun değerlerde tutabilmek için mümkün olduğunca kapalı tutulmalıdır.
·Buzdolabı, kapağı açılmadıkça 4 saat boyunca gıdaları güvenli bir şekilde soğuk tutabilir. Buzluk ise kapalı halde yaklaşık 48 saat boyunca sıcaklığını koruyabilir.
·Buzdolabında saklanan ve et, tavuk, balık, peynir, süt, yumurta, meze gibi çabuk bozulabilecek gıdalar, 4 saatten uzun süreli kesintilerde atılmalıdır.
·Gıdalar, eğer hala buz kristalleri içeriyor ise, ya da bir termometre ile ölçüldükten sonra hala 4°C´de ve altındaki sıcaklıklarda ise tekrar dondurulabilir.
·Gıdanın bozulup bozulmadığını anlamak için asla tadına bakılmamalıdır.
·Eğer kesinti birkaç gün sürecekse, termometre ile derin dondurucunun sıcaklığı kontrol edilir. Termometredeki değer 4 °C ve altını gösteriyorsa, gıda tekrar dondurmak için uygundur.
·Eğer dondurucuya termometre yerleştirilmemiş ise, her gıda paketi güvenilirliği için kontrol edilmelidir. Eğer gıda hala buz kristalleri içeriyorsa, güvenlidir.
·Eğer sel söz konusu ise, sadece şişe sular tüketilmelidir.
·Eğer sel suları ile temas etme ihtimali varsa, su geçirmez bir kap içinde bulunmayan gıdalar atılmalıdır. Ahşap kesme tahtaları, plastik kaplar, bebek emzikleri atılmalıdır.
·Hasar görmemiş, ticari olarak hazırlanmış metal konservelerdeki ve sert torbalardaki gıdalar (örneğin deniz mahsülleri gibi) korunabilir. Bunun için internet sitesindeki adımlar takip edilebilir.
·Sel suları ile temas etmiş tüm metal tepsiler, seramik tabaklar ve kaplar sıcak sabunlu suda yıkanmalı, kaynayan suda yıkama ya da 15 dakika boyunca içinde 1 kaşık kokusuz çamaşır suyu bulunan çözeltiye daldırarak sanitasyon uygulanmalıdır.
·Herhangi bir şüphe varsa, gıdalar mutlaka atılmalıdır.

16 Nisan 2008, Çarşamba

geri
caretta iletisimTAYBO.NET