Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
GIDA YETKİLİLERİ E.COLİ SALGININI HAPİS KARARIYLA CEZALANDIRDI
2005 yılında, Güney Wales Bridgend'deki John Tudor & Son şirketinden William John Tudor, E. coli O157 salgınıyla ilgili yasaya aykırı yedi suça sebep olmaktan Cardiff ceza mahkemesi tarafından bir yıl hapse mahkum edildi.

Karar, işletmelerin 2004 yılı başında ortaya çıkarılanlardan daha sağlam yasalara ve daha sıkı şartlara uymalarının gereğini vurguluyor. Ayrıca karar, düzenleyicilerin gıda güvenliği yönetmeliğinin ihlalinin kontrolünde daha sıkı bir yol izleyeceğini gösteriyor.

Suçlu bulunan Tudor, yerel okullara et sağlayan işletmecilerin başıydı. Eylül 2005 yılında yaşanan ve 157 kişinin zehirlenmesine, 1 kişinin de ölümüne neden olan E. coli O157 salgınının sorumlusunun, kontamine etin geri izlenmesiyle bu şirket olduğu saptandı.

Galler FSA yöneticisi Joy Whinney, verilen kararın gıda işletmelerine halk güvenliği için tetikte olmalarını ve sorumluluklarını hatırlattığını belirtti. Ayrıca Whinney "Halk sağlığını birinci planda tutmak, gıda işletmelerinin en önem verdiği nokta olmalı. Bu noktanın ihmalinin sonucu, bu vakada da görüldüğü gibi trajik olabilir" dedi.

Tudor'un mahkemesi hakkındaki BBC haberine göre Cardiff ceza mahkemesi vakum paketleme makinesinin "yanlışlıkla" çiğ ve pişmiş et için kullanıldığı duyumunu almış. Paketleme sırasında vakum paketleme makinesine çiğ et suyunun girdiğinin kanıtı mahkemeden önce beyan edilmiş. Ayrıca BBC, fabrikadaki bir çalışanın Tudor tarafından müfettişler geldiği zaman makineyi pişmiş et için kullanmaması konusunda uyarıldığının kanıtının mahkemeye sunulduğunu belirtti. Gıda güvenliğindeki bu bozulmanın kaynağının kontamine olmuş etlerin okullara dağıtılması olduğu mahkemece belirtildi.

Vakayla ilgili düzenleme raporu ve denetleme sistemindeki olası bozukluğun nedeni yakında yayınlanacak. Haziran'da, Cadbury şirketi Salmonella ile kontamine olmuş çikolataların marketlerde satılmasından sorumlu olduğu gerekçesiyle, Büyük Britanya'daki bir mahkeme tarafından, ülkenin gıda ve hijyen yönetmeliklerinde yaptığı üç ihlal nedeniyle suçlu bulundu ve £1000 para cezasına çarptırıldı. 37 kişinin Salmonella nedeniyle rahatsızlanması sonucu, şirket bir milyon çikolatayı geri çağırmak zorunda kaldı. Şirket Avrupa Birliği'nce kabul edilen ve HACCP olarak bilinen hijyen kurallarını uygulamamaktan dolayı dava edildi.

Kaynak:Food executive sentenced to jail over E. coli outbreak (11 Eylül 2007

14 Aralık 2007, Cuma

geri
caretta iletisimTAYBO.NET