Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

Dünyadan Haberler
EFSA SALMONELLA RAPORU
AB´de 2005-2006 yıllarına dair Salmonellanın Gallus gallus cinsi kanatlı hayvanlardaki görülme sıklığına dair yapılmış veri toplama çalışmalarının Zoonozlarla ilgili işbirliği raporu ilginç veriler içeriyor.

Salmonella insanlarda gıda kaynaklı hastalıkların önemli sebeplerinden biridir. Çiftlik hayvanları ve hayvansal kaynaklı gıdalar insanlardaki Salmonella hastalıklarının önemli kaynağını oluşturur. Bundan dolayı avrupa Komisyonu yasaları kanatlı hayvan sürüleri dahil olmak üzere hayvan popülasyonlarında Salmonella´yı azaltan hedefler öngörmektedir. Avrupa Birliği genelinde en az 5.000 hayvanın katılımıyla ticari önem taşıyan kanatlı hayvanlarda Salmonella görülme sıklığının belirlenmesi amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma, Salmonella için belirlenecek hedef değerler açısından da bilgi sağlayacaktır.

Ekim 2005 ve Eylül 2006 arasında, kesimhane aşamasından önceki 3 hafta içersinde her sürüden 5 dışkı örneği toplanmıştır. Toplam 6.325 bulgu valide sonuçlar ile birlikte çalışmada değerlendirilmiştir.

Birlik, Salmonella pozitif hayvanların sıklığını %23,7 olarak gözlemiştir. Bu demektir ki, Avrupa Birliğinde bu çalışmanın sürdüğü 1 senelik süreçte yetiştirilen 4 hayvandan 1´si Salmonella pozitiftir. Salmonella sıklığı üye ülkeler arasında %0´dan %68,2´e kadar değişiklik göstermektedir.

Salmonella pozitif olduğu bilinen her 5 örnekten pozitif bulunanların sayısı 1 ile 5 arasında değişirken, AB düzeyinde Salmonella pozitif olduğu bilinen hayvanların %42´si pozitif bulunmuştur.

Kanatlı hayvan etlerinin yetersiz pişirilmesi ve diğer gıdalarla çapraz kontaminasyon olasılığı insanlardaki Salmonella hastalıkları için risk taşımasına neden olmaktadır. Yeterli pişirme ve mutfak hijyen kuralları uygulanarak Salmonella´ya bağlı riskler azaltılabilir.

Her nekadar Avrupa Birliği Salmonella seviyelerindeki azalma ile ilgili hedefleri S.enteritidis ve/veya Salmonella typhimurium kapsasa da üye ülkelerin kendi Salmonella ve serotipleri ile ilgili kontrol programlarını oluşturmaları da önerilmektedir.

Kaynak: www.efsa.europa.eu

18 Eylül 2007, Salı

geri
caretta iletisimTAYBO.NET