Kanser Belirtileri
ana sayfa bize ulaşın hakkımızda üyelik site haritası         English ENGLISH
danışma kurulu gıda güvenliği dergisi bilimsel görüş ve raporlar haberler etkinlikler & projeler şehir efsaneleri efsa videoları sıkça sorulan sorular yararlı linkler

dernekten haberlertürkiyeden haberlerdünyadan haberler

Dünyadan Haberler

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

FSIS kapsamlı bir Salmonella Kontrol Stratejisi yayımladı 16 Temmuz 2013, Salı

ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi (FSIS) karşılaştığı en acil sorun olan et ve kanatlı ürünlerinde Salmonella konusunu ele almak için atacağı adımları açıklayan Salmonella Eylem Planı'nı yayımladı. Her yıl tahmini 1,3 milyon hastalık Salmonella'ya atfediliyor. 

devamı...

Çiftlikler antibiyotik direncinde etkili 23 Haziran 2013, Pazar

ABD'de Antibiyotik Direnci Riskleri başlıklı 2013 raporu, insan sağlığı üzerinde en yüksek etkiye sahip antibiyotiğe dirençli etkenlerin neden olduğu yükü ve tehditleri anlık bir durum değerlendirmesi içerisinde sunuyor. Bu bağlamda, sağlık ve ekonomi üzerindeki etkiler, 10 yıllık tahminler ve önlemenin önündeki engeller gibi çeşitli faktörleri kullanan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC), 18 dirençli mikroorganizmayı acil, ciddi ve endişe verici olmak üzere üç tehdit düzeyine ayırdı.

devamı...

EFSA'dan gıda ile temas eden iki maddeye olumlu görüş 7 Haziran 2013, Cuma

EFSA'nın gıda ile temas eden maddeler, enzim, aroma maddeleri ve işleme yardımcıları konusunda çalışan paneli (CEF), poliesterlerin üretiminde ko-monomer olarak bir  maddenin ve demir bazlı bir oksijen absorblayıcısının kullanımına olumlu görüş bildirdi.

devamı...

GD somon yabani balık ile çiftleşerek genlerini aktarabilir 18 Mayıs 2013, Cumartesi

Kanadalı bilim insanları transgenik Atlantik somonunun yakın türler (kahverengi alabalık) ile çiftleşebildiğini tespit etti. Daha hızlı büyümelerini sağlayan ekstra genler ile tasarlanmış olan balık bu özelliğini melez (hibrit) yavrularına geçiriyor. Bu araştırma the Proceedings of the Royal Society B.'de yayınlandı.

devamı...

Gıdaların raf ömrü ozonla uzayacak 10 Mayıs 2013, Cuma

Glasgow Üniversitesi bilim adamları, paketlenmiş gıdaları daha güvenli hale getirmek ve raf ömürlerini uzatmak için ozonun bakteri öldürme gücünü kullanan yeni bir yöntem geliştirdi. Üniversitenin Fizik ve Astronomi bölümünden Dr. Declan Diver ve Dr. Hugh Potts, kapalı ambalaj içindeki oksijenin bir kısmını geçici olarak hızlı ve güvenli bir şekilde çok etkili bir antiseptik olan ozona dönüştüren bir prototip sistem geliştirdi.

devamı...

Gıdalarda tuz oranı yüzde 30 azaltılabilir 27 Nisan 2013, Cumartesi

Tuz, yüzyıllardan beri gıdaların tadını iyileştirmek ve aynı zamanda gıdaları korumaya yardımcı olmak için kullanılıyor. Ancak son 10 yılda tuzun tehlikelerine karşı giderek daha bilinçli hale gelindi. Fazla sodyum tüketimi yüksek kan basıncına, buna bağlı olarak da kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına neden olabiliyor. Dünya Kanser Araştırma Fonu, 7 mide kanseri vakasından birinin aşırı tuz alımından kaynaklandığına inanıyor.

devamı...

Orman meyvelerinde Hepatit A şüphesi 12 Nisan 2013, Cuma

Kolorado Halk Sağlığı ve Çevre Departmanı'na göre, beş eyalete yayılan Hepatit A salgınının kaynağı, Costco'dan satın alınan Townsend Farms'ın organik antioksidan dondurulmuş meyve (orman meyveleri) karışımı gibi görünüyor. Kolorado, New Mexico, Nevada, Arizona ve Kaliforniya'dan yaklaşık 30 Hepatit A vakası bildirildi.

devamı...

Barbekü temizliğine dikkat! 22 Mart 2013, Cuma

Yeni yapılan bir çalışma ortalama bir İngiliz barbeküsünün, bir tuvalet oturağında bulunan mikroorganizma sayısının iki katı kadar mikrop bulundurduğu yönünde rahatsız edici bilgiyi ortaya çıkardı. 

devamı...

Çoğu bal, arıların ürettiği hali ile satışa sunulmuyor 4 Mart 2013, Pazartesi

"Food Safety News" (Gıda Güvenliği Haberleri) adlı internet sitesi için özel olarak yaptırılan testlerin sonuçlarına göre, Amerika´daki marketlerde satılan balın dörtte üçünden fazlası aslında arıların ürettiği haliyle satışa sunulmuyor. Elde edilen sonuçlar, "bal" olarak etiketlenen ürünlerden polenin filtreleme yoluyla uzaklaştırıldığını ortaya koydu.

devamı...

Organik elma ve armut için uyarı 22 Şubat 2013, Cuma

Amerikalı organik ürün tüketicilerinin yaygın inanışına göre, "organik üretim" federal düzeyde ele alındığından ve çeşitli sınırlamalara tabi olduğundan, organik gıda üretim sistemlerinde antibiyotik kullanımına izin verilmemektedir. 

devamı...

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     ««ilk   «önceki     sonraki»   son»»

caretta iletisimTAYBO.NET